Do rodziny Nikon dołączają aparat bezlusterkowy Z 50 formatu DX i pierwsze obiektywy Nikkor Z DX

Firma Nikon zaprezentowała dzisiaj model Nikon Z 50, pierwszy aparat bezlusterkowy formatu DX w serii Z, oraz dwa pierwsze obiektywy zmiennoogniskowe NIKKOR Z do aparatów formatu DX: NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR i NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR. Najnowszy aparat Nikon Z 50, zapewniający znakomitą jakość zdjęć, pozwala wykonywać idealnie ostre fotografie i filmy 4K bogate w szczegóły, głębię i kolory. Dzięki połączeniu aparatu Z 50 z nowymi obiektywami NIKKOR Z DX nowy bezlusterkowy system formatu DX umożliwia robienie niesamowitych zdjęć z różnymi ustawieniami, od szerokokątnych po mocne zbliżenia.

Model Z 50, wyposażony w matrycę formatu DX o rozdzielczości 20,9 MP, łączy zalety optyczne aparatów bezlusterkowych firmy Nikon z solidnym, kompaktowym korpusem DX. Ma też elementy i funkcje zaczerpnięte z uznanych aparatów Nikon Z 7 i Z 6, takie jak szerokie mocowanie Z oraz szybki i szeroki hybrydowy AF (autofokus). W modelu Z 50 zastosowano także wizjer elektroniczny zapewniający ostre odwzorowanie kadru, przechylany ekran dotykowy i głęboko wyprofilowany uchwyt, dzięki któremu aparaty bezlusterkowe firmy Nikon są tak wygodne w użytkowaniu. Inteligentny AF z detekcją oka sprawia, że Z 50 jest świetnym wyborem do fotografii portretowej, a możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z prędkością do 11 kl./s (z AF/AE) pozwala uchwycić dynamiczne sceny. Aparat Z 50 jest w pełni kompatybilny z adapterem do mocowania FTZ firmy Nikon, który umożliwia korzystanie z obiektywów NIKKOR z mocowaniem F do lustrzanek cyfrowych¹.

Oba obiektywy do aparatów formatu DX z mocowaniem Z zoptymalizowano tak, by w pełni wykorzystać dużą ilość światła wpuszczaną przez szeroką średnicę bagnetu Z. Dzięki szybkiej, cichej i bezproblemowej pracy mechanizmu ustawiania ostrości oba nowe obiektywy świetnie nadają się zarówno do fotografowania, jak i do rejestrowania filmów. Wyjątkowo poręczny zoom o gabarytach „naleśnika” – NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR doskonale sprawdza się podczas robienia zdjęć szerokokątnych i portretów. Z kolei NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR to kompaktowy teleobiektyw zmiennoogniskowy o szerokich zastosowaniach: od wykonywania unikalnych portretów po precyzyjne i stabilne fotografowanie odległych obiektów.

Jordi Brinkman, kierownik ds. produktów w firmie Nikon Europe, powiedział: Niezależnie od tego, czy Twoją pasją jest fotografowanie, czy nagrywanie filmów, nowy aparat bezlusterkowy Z 50 firmy Nikon zapewnia porywające połączenie kreatywności i mocy. Oprócz nowych obiektywów NIKKOR Z do aparatów formatu DX zyskujesz pełną kompatybilność ze wszystkimi obiektywami z mocowaniem Z. A jeśli masz w torbie akcesoria i obiektywy z mocowaniem F, z nich także możesz korzystać. Nie ma znaczenia, czy posiadasz lustrzankę cyfrową firmy Nikon, czy też to Twój pierwszy sprzęt tej firmy: bezlusterkowy system formatu DX firmy Nikon daje mnóstwo możliwości rozwoju.

Nikon Z 50

Doskonała jakość zdjęć: duża średnica bagnetu Z firmy Nikon, matryca CMOS formatu DX (APS-C) o rozdzielczości 20,9 MP i szybki procesor przetwarzania obrazu EXPEED 6.

Ostre do granic możliwości: system hybrydowego AF. 209 pól AF na matrycy pokrywa około 90% kadru w poziomie i pionie, co zapewnia doskonałą ostrość w całym kadrze.

Znakomity w słabym świetle: szeroki zakres czułości ISO (100–51200) i autofokus przy słabym oświetleniu do 4 EV.

Inteligentny AF z detekcją oka: automatycznie ustawia ostrość na płaszczyźnie oczu fotografowanej osoby, zarówno gdy jest widoczna na nieistotnym tle, jak również gdy jej twarz otoczona jest wieloma innymi.

Szybkie fotografowanie w trybie ciągłym: do 11 kl./s z autofokusem (AF) i autoekspozycją (AE).

Cicha praca: aparat Nikon Z 50 bezdźwięcznie ustawia ostrość i jest wyposażony w tryb bezgłośnego fotografowania.

Filmy w 4K: można nagrywać filmy 4K/UHD z szybkością 30p, a także rejestrować materiał w zwolnionym tempie w jakości Full HD bez ograniczeń mnożnika ogniskowej. Aparat pozwala nagrywać sekwencje poklatkowe w rozdzielczości 4K.

Wysokiej klasy wizjer: wyjątkowo ostry (2,36 mln punktów) wizjer elektroniczny może wyświetlać naturalnie wyglądający obraz, podobny do tego z wizjera optycznego lustrzanki cyfrowej. Można też wyświetlać zdjęcia w postaci, w jakiej zostaną zapisane przy aktualnych ustawieniach.

Duży ruchomy ekran dotykowy: monitor LCD o wysokiej rozdzielczości (1,04 mln punktów) z dotykowymi elementami sterującymi przypominającymi interfejs smartfona. Aby zwiększyć wygodę nagrywania filmów lub wykonywania autoportretów, można go odchylać w górę lub w dół.

Kreatywne efekty: 20 efektów zdjęciowych i filmowych dostępnych w aparacie. Ich intensywność można regulować podczas wyświetlania podglądu efektu.

Bezlusterkowy korpus formatu DX z lampą błyskową: jest poręczny, a jego górna i przednia część są wykonane z wytrzymałego stopu magnezu.

Ergonomia firmy Nikon: głęboko wyprofilowany uchwyt umożliwiający wygodną obsługę i przemyślanie rozmieszczone przyciski, pokrętła i elementy sterujące na ekranie dotykowym.

Proste menu typowe dla lustrzanek cyfrowych: menu znane obecnym użytkownikom lustrzanek cyfrowych firmy Nikon i łatwe do opanowania przez początkujących.

Szybka łączność: Wi-Fi® i Bluetooth® oraz aplikacja SnapBridge firmy Nikon umożliwiają przesyłanie zdjęć i filmów do dowolnego urządzenia w celu udostępniania lub zapisywania.

System, który pokochasz: kompatybilność z adapterem do mocowania FTZ i akcesoriami do lustrzanek cyfrowych firmy Nikon, w tym pilotami do aparatów, lampami błyskowymi Speedlight dla lustrzanek, mikrofonami itd.

NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR

Wyjątkowo poręczny obiektyw szerokokątny ze zmienną ogniskową: obiektyw z szybkim autofokusem, o zakresie ogniskowej od standardowej do szerokiego kąta (16–50 mm; odpowiednik zakresu 24–75 mm w formacie FX/35 mm).

Minimalna odległość zdjęciowa wynosząca zaledwie 0,2 m: umożliwia ustawianie ostrości na detalach zbliżeń.

Redukcja drgań przez obiektyw: pozwala fotografować z zastosowaniem czasów otwarcia migawki dłuższych nawet o 4,5 stopnia EV niż normalnie². Rób jaśniejsze zdjęcia w słabym świetle i nagrywaj stabilny materiał wideo także podczas chodzenia.

Cichy pierścień sterujący: do korzystania z najważniejszych funkcji, takich jak ręczne ustawianie ostrości, regulacja ustawienia przysłony czy kompensacja ekspozycji.

Obiektyw kieszonkowy: waży zaledwie 135 gramów, a po złożeniu ma gabaryty obiektywów typu „naleśnik”.

NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR

Kompaktowy teleobiektyw zmiennoogniskowy: obiektyw z szybkim autofokusem, o zakresie ogniskowej od standardowej do tele (50–250 mm; odpowiednik zakresu 75–375 mm w formacie FX/35 mm).

Minimalna odległość zdjęciowa wynosząca zaledwie 0,5 m: umożliwia ustawianie ostrości na obiektach znajdujących się bliżej.

Zaawansowany system redukcji drgań (wbudowany w obiektyw): pozwala fotografować z zastosowaniem czasów otwarcia migawki dłuższych nawet o 5 stopni EV niż normalnie².

Cichy pierścień sterujący: do korzystania z najważniejszych funkcji, takich jak ręczne ustawianie ostrości, regulacja ustawienia przysłony czy kompensacja ekspozycji.

Wygoda podczas podróżowania: obiektyw waży zaledwie 405 gramów, a po złożeniu jest wyjątkowo poręczny.

¹ Z aparatem Nikon Z może współpracować około 360 modeli obiektywów NIKKOR z mocowaniem F. Odwiedź oficjalną witrynę internetową firmy Nikon, aby uzyskać więcej informacji na temat systemu obiektywów NIKKOR.

² Zgodnie ze standardami stowarzyszenia Camera Imaging Products Association.

NOTY PRAWNE

Znak słowny i logo Bluetooth® to zarejestrowane znaki towarowe firmy Bluetooth SIG, Inc. Korzystanie z tych znaków przez firmę Nikon i jej podmioty zależne podlega licencji.

Wi-Fi® i logo Wi-Fi Certified są zarejestrowanymi znakami towarowymi organizacji Wi-Fi Alliance®.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*