Finaliści i zdobywcy wyróżnień Sony World Photography Awards 2021

World Photography Organisation ogłosiło nazwiska finalistów i zdobywców wyróżnień w konkursie profesjonalnym Sony World Photography Awards 2021. W 14. edycji nagradzane są cykle zdjęć wyróżniających się doskonałością techniczną i świeżym spojrzeniem na problematykę współczesności. 

Zdobywca tytułu Fotografa Roku 2021 zostanie wybrany spośród finalistów konkursu profesjonalnego, a jego nazwisko zostanie ogłoszone 15 kwietnia. Z tej okazji 15 kwietnia na platformach cyfrowych World Photography Organisation udostępniony zostanie program z udziałem zwycięzców, prowadzony przez historyka sztuki Jacky Klein i konferansjera Nisha Kumara.

Do czterech konkursów w ramach Sony World Photography Awards 2021 zgłoszono ponad 330 000 zdjęć z 220 krajów i terytoriów, z czego rekordową liczbę ponad 145 000 zdjęć w 10 kategoriach konkursu profesjonalnego. W tym roku wprowadzono kategorię Portfolio, w której fotografowie mogą zgłaszać pojedyncze zdjęcia z różnych cyklów, reprezentujące jednak spójny styl i umiejętności techniczne.

Wśród wyróżnionych w kategorii Projekty Dokumentalne znalazły się trzy osoby z Polski.

Finalistami konkursu Sony World Photography Awards 2021 są następujący fotografowie i projekty:

ARCHITEKTURA I DESIGN 

W cyklu zatytułowanym Hymn of the Building Site (Hymn dla placu budowy) Gu Guanghui (Chiny kontynentalne) prezentuje zdjęcia przedstawiające place budów w okręgu Ninghai w chińskiej prowincji Zhejiang. Na zdjęciach z lotu ptaka robotnicy i miejsca budowy są zredukowani do abstrakcyjnych wzorów. Z abstrakcyjnym punktem widzenia pracuje także Frank Machalowski (Niemcy). Jego cykl zatytułowany Meisterhäuser Bauhaus-Dessau zawiera wielowarstwowe, wykonane techniką wielokrotnej ekspozycji zdjęcia budynków zaprojektowanych przez Waltera Gropiusa w Dessau. Projekt Eternal Hunting Ground (Kraina wiecznych łowów) Tomáša Vocelki (Czechy) to zdjęcia byłego kompleksu wojskowego, przekształconego przez architekta-minimalistę Petra Hajka w krematorium dla zwierząt.

KREATYWNOŚĆ

Wykorzystując rodzinne pamiątki do tworzenia zainscenizowanych wizualnych metafor Sasha Bauer (Rosja) bada historię swojej rodziny przez pryzmat burzliwego życia dziadka — od dorastania w sierocińcu po lata służby w rosyjskiej armii. Ampelio and I (Ampelio i ja) — cykl zdjęć, których autorem jest Luigi Bussolati (Włochy) — zawiera fotografie odnalezione w starym rodzinnym albumie, nałożone na pejzaże Parmy i terenów wzdłuż Padu. Projekt powstał dla upamiętnienia wuja Bussolatiego, pasjonata fotografii, który w 1942 roku odebrał sobie życie. W cyklu Marka Hamiltona Gruchy’ego (Wielka Brytania) pod tytułem The Moon Revisited (Księżyc — nowe spojrzenie) nieobrabiane wcześniej zdjęcia NASA i JPL z misji Apollo zostały połączone ze zdjęciami wolnymi od praw autorskich, odnoszącymi się do kluczowych okresów w historii — od minionych wojen przez ruch pop-artu po trwającą pandemię. Powstałe w ten sposób fotomontaże przedstawiają kontrast między niezmienną powierzchnią Księżyca a dynamicznym tempem wydarzeń na Ziemi.

PROJEKTY DOKUMENTALNE

W cyklu Thatcher’s Children (Dzieci pani Thatcher) Craig Easton (Wielka Brytania) bada chroniczną naturę ubóstwa i skutki polityki społecznej kolejnych rządów, doświadczane przez trzy pokolenia jednej rodziny z północnej Anglii. The Killing Daisy (Zabójcza stokrotka), cykl autorstwa Vito Fusco (Włochy) prezentuje kwiat z rodzaju złocieni, w niektórych kulturach nazywany „kwiatem śmierci”. Delikatne, ale zabójcze dla owadów stokrotki stanowią podstawę kwitnącego przemysłu organicznych środków owadobójczych w Kenii. Lorenzo Tugnoli(Włochy) jest autorem zdjęć zatytułowanych Beirut Port Explosion (Eksplozja w porcie w Bejrucie), ukazujących zniszczenia po potężnym wybuchu, który w sierpniu 2020 r wstrząsnął stolicą Libanu. Detonacja 2750 ton azotanu amonu w bejruckim porcie spowodowała śmierć setek ludzi, a tysiące pozbawiła dachu nad głową.

ŚRODOWISKO NATURALNE

Mohammad Hossein Madadi (Iran) stworzył cykl zdjęć A City Under Dust Clouds (Miasto pod chmurami pyłu), reportaż o Ahwazie — miejscu, gdzie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, mieście wiecznie pokrytym chmurą pyłów w kolorze sepii. W cyklu The Sea Moves Us, the Sea Moves Fuvemeh (Morze nas niesie, morze niesie Fuvemeh) Antonio Pérez (Hiszpania) ukazuje życie mieszkańców Fuvemeh, małej wioski rybackiej w Ghanie. Seria portretów zestawiona jest ze zdjęciami opuszczonych, zrujnowanych domów, które rybacy musieli porzucić z powodu rosnącego poziomu morza i erozji wybrzeża. Net-Zero Transition (Przejście do zerowej emisji netto) to cykl, którego autorem jest Simone Tramonte (Włochy). Zdjęcia ukazują Islandię — kraj produkujący obecnie 100% swojej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To studium sukcesu, który może stanowić inspirację dla innych państw dążących do bardziej zrównoważonej przyszłości.

KRAJOBRAZ

W cyklu Silent Neighbourhoods (Ciche dzielnice) Majid Hojati (Iran) przedstawia pejzaże wokół opuszczonych budowli, które w wymownym milczeniu poetycko przywołują na myśl historie swoich dawnych mieszkańców. Zaïm autorstwa Andrei Ludovica Ferro (Włochy) bada pojęcia ikonografii i poświęcenia wyrażone w plakatach propagandowych, które zdominowały miejskie pejzaże Trypolisu w Libanie. Volcano (Wulkan), cykl autorstwa Fyodora Savintseva (Rosja), przedstawia żywe kolory, naturalną różnorodność i niezwykłe właściwości pasa wulkanicznego na rosyjskiej Kamczatce.

PORTFOLIO

W zdjęciach zrobionych w rodzinnym mieście Ourense w Galicji fotoreporter Brais Couto (Hiszpania) przedstawia serię przejmujących i dramatycznych scen, ukazując lokalne wydarzenia i problemy — od skutków pandemii po pożary lasów i lokalne zwyczaje karnawałowe. W cyklu Citizens of Tomorrow (Obywatele jutra) dyrektor kreatywny i fotograf Loli Laboureau (Argentyna) zestawia kontrastujące ze sobą stylowe sceny uliczne z całego świata „takiego jak kiedyś” z kolorowymi i dramatycznie zainscenizowanymi portretami przedstawiającym „nową normalność”. Na zdjęciach pochodzących z różnych osobistych projektów Laura Pannack (Wielka Brytania), fotoreporterka społeczna i autorka portretów, wykorzystuje symbolikę i stonowaną paletę kolorów, aby ukazać wrażliwość i intymność bohaterów swoich prac.

PORTRET 

W swoim drugim wyróżnionym projekcie Craig Easton (Wielka Brytania) przedstawia Bank Top, cykl zdjęć stworzony we współpracy z pisarzem i naukowcem Abdulem Azizem Hafizem, badający poprawne i błędne przedstawienia społeczności w północnej Anglii na przykładzie silnie zżytej wspólnoty w jednej z dzielnic Blackburn. W cyklu Looking Out from Within, 2020 (Patrząc od wewnątrz, 2020) Julia Fullerton-Batten (Wielka Brytania) wychodzi na ulice swojej dzielnicy w zachodnim Londynie, aby udokumentować sąsiadów zamkniętych w domach z powodu pandemii, tęsknie wyglądających przez okna. Cykl zainspirowany filmem Johna Houstona Skłóceni z życiem (1961), Drag Queen Cowboys autorstwaJane Hilton (wielka Brytania), to czarno-białe portrety drag queens z Las Vegas, sfotografowanych w strojach z epoki Dzikiego Zachodu na pustynnym tle stanu Newada.

SPORT

W cyklu Sport and Fun Instead of War and Fear (Sport i zabawa zamiast wojny i strachu) Anas Alkharboutli (Syria) w poruszający sposób dokumentuje działanie szkoły karate Wasima Satota dla dzieci z wioski Aljiina, niedaleko Aleppo, gdzie chłopcy i dziewczynki w wieku od 6 do 15 lat, także niepełnosprawni, spotykają się, by stworzyć wspólnotę i przezwyciężać traumę wojny. Iron Fit Kenya Patricka Meinhardta (Hiszpania) przedstawia sportowców z całej wschodniej Afryki biorących udział w drugich zawodach kulturystycznych Iron Fit w Nairobi. Rooftops (Dachy) Farzama Saleh (Iran) ukazuje irańskich sportowców, którzy trenują na dachach, aby zachować zdrowie i formę w czasie pandemii.

MARTWA NATURA

W cyklu Still Life Composition, shot on Wet Plate (Martwa natura na mokrej płycie) Peter Eleveld (Holandia) prezentuje czarno-białe obrazy szklanych wazonów, owoców i kwiatów, fachowo sfotografowanych i wywołanych przy użyciu wielkoformatowego aparatu i procesu mokrej płyty kolodionowej. Alessandro Pollio (Włochy) wpadł na pomysł swojego cyklu zdjęć podczas pierwszej ogólnokrajowej kwarantanny, którą spędzał w Mediolanie. Volatile Interests (Zmienne zainteresowania) to wizualna analiza domowego środowiska fotografa, w którym proste i często humorystyczne kompozycje jedzenia i przedmiotów codziennego użytku nawiązują do dni spędzonych w izolacji. Mexican Feast (Meksykańska fiesta) to świętowanie meksykańskiej kuchni i tradycji rzemieślniczych. Żywe, jasne kolory i faktury tworzonych w studiu konstrukcji Palomy Rincon(Hiszpania) stanowią hołd dla kultury, z której wywodzi się autorka.

DZIKA PRZYRODA I NATURA

Sea Drops (Morskie krople) autorstwa Angela Fitora (Hiszpania) to fotograficzny esej badający życie wewnątrz kropli wody morskiej. Używając mikropipet i zaprojektowanego przez siebie studia do mikrofotografii, autor otwiera okno w kształcie kropli wody, ukazując wspaniale zróżnicowany świat różnych gatunków planktonu. Portrety, zdjęcia lotnicze i podwodne: cykl Raw Nature (Surowa natura), którego autorem jest Graeme Purdy (Wielka Brytania) ukazuje zadziorne i majestatyczne piękno dzikich zwierząt. Locust Invasion in East Africa (Inwazja szarańczy w Afryce Wschodniej) autorstwa Luisa Tato (Hiszpania) dokumentuje niszczycielską inwazję szarańczy pustynnej, która całkowicie zniszczyła całe pola roślinności i upraw na wschodzie Czarnego Kontynentu. Ostatnia plaga szarańczy okazała się najpoważniejszą, jakiej region ten zaznał od dziesięcioleci. Sytuację pogorszyły jeszcze restrykcje związane z pandemią, które zakłóciły łańcuchy dostaw pestycydów.

Prace finalistów i wyróżnionych fotografów w konkursie profesjonalnym były oceniane przez jury w składzie: Natasha Egan, dyrektor wykonawcza Museum of Contemporary Photography w Chicago; Sunyoung Kim, kuratorka Museum of Photography w Seulu; Azu Nwagbogu, założyciel i dyrektor African Artists’ Foundation i LagosPhoto Festival; Lindsay Taylor, kuratorka University of Salford Art Collection; Hannah Watson, dyrektor wydawnictwa Trolley Books; oraz Mike Trow, niezależny kurator i fotoedytor, przewodniczący jury.

Integralność, intencjonalność i przemyślana obróbka zdjęć zaprezentowanych w tegorocznych projektach wzbudziły dyskusje i szczere uznanie jury — mówi Mike Trow o pracach tegorocznych finalistów i zdobywców wyróżnień. — Fotografowie sprostali wyzwaniom roku 2020, wykorzystując ten czas na zagłębienie się w osobiste projekty i ukazanie historii rozgrywających się w lokalnych społecznościach. Ich wysiłki naprawdę się opłaciły. Prace finalistów i zdobywców wyróżnień prezentowały najwyższą jakość, przez co konkurs miał w tym roku wyjątkowy charakter.

Nazwiska zwycięzców konkursu studenckiego, młodzieżowego, otwartego i profesjonalnego Sony World Photography Awards 2021 zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2021 r. na platformie internetowej i platformie wideo World Photography Organisation. Dalsze informacje o zwycięzcach i laureatach można znaleźć pod adresem www.worldphoto.org

FINALIŚCI I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM 2021

ARCHITEKTURA:

Finaliści:

Tomáš Vocelka, Czechy

Frank Machalowski, Niemcy

Gu Guanghui, Chiny kontynentalne

Wyróżnienia:

Peter Franck, Niemcy

Luca Locatelli, Włochy

Leonardo Costa Braga, Brazylia
Arvind Jayashankar, Belgia

Karin Nützi-Weisz, Szwajcaria

KREATYWNOŚĆ:

Finaliści:

Mark Hamilton Gruchy, Wielka Brytania

Luigi Bussolati, Włochy

Sasha Bauer, Rosja

Wyróżnienia:

Andrea Alkalay, Argentyna

Ilka & Franz, Niemcy

Kyung-Hoon Kim, Korea Południowa

Delphine Blast, Francja

Julia Keil, Niemcy

Niloofar Mahmoudian, Iran

Michelle Watt, USA

PROJEKTY DOKUMENTALNE:

Finaliści:

Vito Fusco, Włochy

Craig Easton, Wielka Brytania

Lorenzo Tugnoli, Włochy

Wyróżnienia:

Justyna Górniak, Polska

Alexey Pavlov, Rosja

Marcos Azulay, Argentyna

Ingmar Björn Nolting, Niemcy

Tomasz Lazar, Polska

Agnieszka Maruszczyk, Polska

JM Lopez, Hiszpania

ŚRODOWISKO NATURALNE:

Finaliści:

Simone Tramonte, Włochy

Mohammad Hossein Madadi, Iran

Antonio Pérez, Hiszpania

Wyróżnienia:

Li Wentao, Chiny kontynentalne

Alessandro Gandolfi, Włochy

Felipe Fittipaldi, Brazylia

Antonio Faccilongo, Włochy

KRAJOBRAZ:

Finaliści:

Majid Hojati, Iran

Andrea Ludovico Ferro, Włochy

Fyodor Savintsev, Federacja Rosyjska

Wyróżnienia:

Samad Ghorbanzadeh, Iran

Mehrdad Fathi, Iran

Marc Hennige, Niemcy

Marvin Grey, Filipiny

Niklas Eschenmoser, Szwajcaria

Carol Graham, Wielka Brytania

PORTRET:

Finaliści:

Craig Easton, Wielka Brytania

Julia Fullerton-Batten, Wielka Brytania

Jane Hilton, Wielka Brytania

Wyróżnienia:

Christian K. Lee, USA

Richard Ansett, Wielka Brytania

Agnese Morganti, Włochy

John Millar, Wielka Brytania

Theo Gould, Wielka Brytania

Luca Rotondo, Włochy

PORTFOLIO:

Finaliści:

Laura Pannack, Wielka Brytania

Brais Couto, Hiszpania

Loli Laboureau, Argentyna

Wyróżnienia:

Ilka & Franz, Niemcy

Peter Franck, Niemcy

Sergio Aparicio – Okobé, Hiszpania

Alessandro Gandolfi, Włochy

Kayode Moyosade, Nigeria

Marylise Vigneau, Francja

Jacob Ehrbahn, Dania

SPORT:

Finaliści:

Anas Alkharboutli, Syria

Patrick Meinhardt, Hiszpania

Farzam Saleh, Iran

Wyróżnienia:

Antonio Aragón Renuncio, Hiszpania

Charly López, Hiszpania

Anton Dotsenko, USA

Michael Hanke, Czechy

Florian Gruet, Francja

Barbora Reichova, Czechy 

MARTWA NATURA:

Finaliści:

Peter Eleveld, Holandia

Alessandro Pollio, Włochy

Paloma Rincon, Hiszpania

Wyróżnienia:

Igor Kryukov, Federacja Rosyjska

Wesley Dombrecht, Belgia

Berenice Riu, Hiszpania

Lorenzo Pennati, Włochy

Jan Prengel, Niemcy

Maryna Masel, Ukraina

DZIKA PRZYRODA I NATURA:

Finaliści:

Luis Tato, Hiszpania

Graeme Purdy, Wielka Brytania

Angel Fitor, Hiszpania

Wyróżnienia:

Levon Biss, Wielka Brytania

Brent Stirton, RPA

Will Burrard-Lucas, Wielka Brytania

Aleksander Nordahl, Norwegia

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE

O KONKURSIE SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz czternasty, jest darmowy. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie — zarówno uznani, jak i początkujący — mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. Konkurs co roku honoruje także najbardziej wpływowych artystów nagrodą Za wybitny wkład w fotografię. Wśród dotychczasowych zdobywców tego wyróżnienia znaleźli się Martin Parr, William Eggleston, Mary Ellen Mark, Candida Hofer i Nadav Kander.

INFORMACJA O WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION

World Photography Organisation to globalna platforma inicjatyw związanych z fotografią. Działamy w blisko 180 krajach, a naszym celem jest ożywianie dyskusji na tematy związane z fotografią poprzez promowanie najlepszych obrazów i fotografów naszej planety. Szczycimy się budowaniem trwałych relacji z fotografami oraz czołowymi partnerami branżowymi z całego świata. Do imprez organizowanych przez cały rok pod szyldem World Photography Organisation należy Sony World Photography Awards — jeden z czołowych światowych konkursów fotograficznych — oraz PHOTOFAIRS: czołowe międzynarodowe targi sztuki poświęcone fotografii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem worldphoto.org. World Photography Organisation prowadzi profile w serwisach Instagram (@worldphotoorg), Twitter (@WorldPhotoOrg) i LinkedIn/Facebook (World Photography Organisation). Nasze hasztagi: #sonyworldphotographyawards #swpa.

SONY IMAGING PRODUCTS & SOLUTIONS INC.

jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Corporation, odpowiedzialnym za produkty i rozwiązania do obrazowania cyfrowego — od aparatów konsumenckich poprzez rozwiązania dla telewizji i użytkowników profesjonalnych po sektor medyczny.

ZDJĘCIA

RZĘDAMI, OD LEWEJ DO PRAWEJ:

© Luis Tato, Hiszpania, finalista konkursu profesjonalnego, Dzika przyroda i natura, Sony World Photography Awards 2021

© Craig Easton, Wielka Brytania, finalista konkursu profesjonalnego, Portret, Sony World Photography Awards 2021

© Anas Alkharboutli, Syria, finalista konkursu profesjonalnego, Sport, Sony World Photography Awards 2021

© Jane Hilton, Wielka Brytania, finalistka konkursu profesjonalnego, Portret, Sony World Photography Awards 2021

© Brais Lorenzo Couto, Hiszpania, finalista konkursu profesjonalnego, Portfolio, Sony World Photography Awards 2021

© Marylise Vigneau, Francja, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Portfolio, Sony World Photography Awards 2021

© Alessandro Gandolfi, Włochy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Portfolio, Sony World Photography Awards 2021

© Alessandro Gandolfi, Włochy, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Środowisko naturalne, Sony World Photography Awards 2021

© Andrea Alkalay, Argentyna, wyróżnienie w konkursie profesjonalnym, Kreatywność, Sony World Photography Awards 2021

© Frank Machalowski, Niemcy, finalista konkursu profesjonalnego, Architektura i design, Sony World Photography Awards 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*