„Fotografuj kreatywnie” – bezpłatny poradnik od Canon

Otaczające nas zewsząd zdjęcia sprawiły, że „uodporniliśmy się” na obrazy. Poprawnie skomponowany kadr, właściwa ekspozycja czy perfekcyjnie trafiona ostrość często już nie wystarczają, aby wyróżniło się ono spośród tysięcy innych. Dziś fotografia, aby przykuła uwagę, musi zaskakiwać. Zdjęcia, obok doskonałych walorów technicznych, muszą być także pomysłowe, niecodzienne, kreatywne. Opanowanie podstawowych umiejętności w tym zakresie nie jest wcale trudne. Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby robić nietuzinkowe zdjęcia. Trzeba tylko wiedzieć, jak do tego podejść, na co zwracać uwagę i jakich wystrzegać się błędów. W opanowaniu tych umiejętności pomoże nowy, darmowy e-book od Canon.

Podstawową zaletą udostępnionego przez Canon poradnika jest to, że przede wszystkim skupia się on na praktyce. Czytelnik prowadzony jest krok po kroku przez proces powstawania zdjęcia. Zaczynając od momentu przygotowania odpowiedniego kadru, w kolejnych krokach omówione zostają ustawienia ekspozycji i sposób zwolnienia migawki. Często także porady idą dalej – do kwestii obróbki gotowego zdjęcia w programach graficznych. Dzięki temu każdy miłośnik fotografii będzie w stanie nauczyć się wielu inspirujących tricków, które znacznie wzbogacą jego dokonania fotograficzne.

Każda sekcja e-booka dotyka konkretnego tematu, który w prosty i przystępny sposób jest omawiany przez autorów publikacji. Wszystkiemu towarzyszą zdjęcia poglądowe i grafiki, które nie pozostawiają przestrzeni na domysły.

Publikację otwiera materiał z poradami odnośnie ustawiania balansu bieli. Najczęściej użytkownicy aparatów dopasowanie tej funkcji pozostawiają samemu urządzeniu. Autorzy publikacji starają się pokazać, jak ważny jest to parametr i dlaczego warto opanować to ustawienie manualnie. Podpowiadają także, jak to zrobić oraz jak określić odpowiedni poziom tej zmiennej, aby uzyskać naturalnie wyglądające zdjęcia.

W części poświęconej fotografii miejskiej pokazano, jak w kreatywny sposób wykorzystać wszelakie odbicia. Jeśli zaś ich nie ma – poradzono, jak je sztucznie stworzyć, aby fotografia nabrała niecodziennego wymiaru.

W poradniku znalazły się też m.in. wskazówki na temat fotografowania cieczy w ruchu, wykorzystania różnych efektów świetlnych podczas długich czasów naświetlania oraz makrofotografii.

Mając na uwadze ogromną popularność, jaką cieszą się wszechobecne w Internecie poradniki i tutoriale, prezentujące krok po kroku odbiorcom, jak zrobić daną rzecz, postanowiliśmy stworzyć równie prosty i użyteczny poradnik dla wszystkich miłośników fotografii. Zaprezentowaliśmy w nim najważniejsze współcześnie trendy dotyczące efektów wykorzystywanych w różnych obszarach fotografii. Chcieliśmy bowiem, aby każdy mógł poznać możliwości, jakie daje sprzęt fotograficzny. Umiejętność jego kreatywnego wykorzystania często znacznie mocniej decyduje o walorach zdjęcia niż znajomość zasad kompozycji kadru, umiejętność właściwego dobrania czasu otwarcia migawki czy ustawienie przysłony” – mówi Joanna Stankiewicz, Corporate & Marketing Communications Manager, Canon Polska.

Darmowy poradnik Canon pt. „Fotografuj kreatywnie” w formacie PDF dostępny jest do pobrania po zarejestrowaniu się do newslettera Canon pod adresem canon.pl/rozwijaj-fotograficzne-umiejetnosci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*