Jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciu – Poradnik

Rozmyte tło na zdjęciach dla wielu adeptów fotografii korzystających z aparatów kompaktowych oraz wykonujących zdjęcia telefonami komórkowymi to czarna magia, ileż to razy moim znajomi tzw. “Niedzielni fotografowie” pytali się jak ty to robisz, że tło jest tak fajnie rozmyte, odpowiadałem im jednoznacznie, że na aparatach kompaktowych i komórkach takiego efektu nie uzyskają a jedynie mogą zrobić coś zbliżonego.

Aby uzyskać efekt rozmytego tła trzeba odpowiednio operować głębią ostrości w aparacie, to się uzyskuje zmieniając wartości przysłony, im niższa wartość przysłony np. f/1.8 tym obiekty poza głównym tematem będą bardziej rozmyte, im wyższa wartość przysłony np. f/11 tym obiekty w obrębie głównego tematu czyli przed nim i za nim będą bardziej ostre. Aby to zrozumieć musicie wiedzieć czym jest głębia ostrości, głębia ostrości to pole w którym obiekt jest ostry a reszta poza nim jest rozmyta, to pole znajduje się od czubka obiektywu aż do nieskończoności w linii prostej gdy aparat stoi normalnie na statywie, jeżeli na odcinku 10 metrów po środku stoi modelka i ustawimy na niej ostrość przy przysłonie f/1.8 to poza nią i przed nią obraz będzie nieostry, jeżeli zrobimy to samo na przysłonie f/11 to np. druga modelka stojąca za nią będzie też ostra a nie rozmyta bo głębia się zwiększy, głębia to takie pole ostrości wokół obiektu które można zwężać i rozszerzać operując wartościami przysłony. Efekt rozmytego tła to nic innego jak tło poza głębią ostrości, dlatego jest rozmyte.
Na głębię ostrości ma także wpływ ogniskowa obiektywu, niższe ogniskowe np. 18mm to duża głębia ostrości i rozmycie będzie mniejsze i brzydsze, ogniskowe powyżej 50mm, 85mm, 135mm dają piękne rozmycie gdyż głębia ostrości na tych ogniskowych jest mniejsza, im lepszy optycznie obiektyw tym lepszy efekt.

Jaki aparat do rozmytych zdjęć?
Aby uzyskać efekt rozmytego tła będziemy potrzebowali aparatu który pozwala na ustawienia wartości przysłony, czyli posiada tryb manualny. Aparatu o większej matrycy niż posiadają typowe małe aparaty kompaktowe, gdyż one mają dużą głębię ostrości i słabe optycznie obiektywy (jedynie aparaty kompaktowe typu super zoom z dużym teleobiektywem potrafią takie zdjęcie wykonać). Aparaty kompaktowe z teleobiektywem zrobią nam takie zdjęcie a w najgorszym wypadku zbliżone. Lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe np. NEX, będą idealne do tego typu zastosowań z racji tego, że mają większe matryce i można do nich doczepić dobry teleobiektyw czy obiektyw portretowy o ogniskowej 50mm i świetle f/1.8. Podsumujmy, im dłuższa ogniskowa i niższa wartość przysłony tym lepiej bo to nam gwarantuje małą głębie ostrości i większą nieostrość poza nią.

 


Kadr z lewej na f/5.6 i ogniskowej 28mm, po prawej przysłona zmieniona na f/1.8

Jak robić zdjęcia z rozmytym tłem?
Jeżeli mamy już aparat typu lustrzanka lub bezlusterkowiec to doczepiamy do niego obiektyw najlepiej portretowy o ogniskowej 50mm lub więcej i wartości przysłony f/2 lub mniej. Przechodzimy w tryb manualny (M) ustawiamy wartość przysłony na najniższą, w naszym przypadku niech to będzie f/1.8, ustawiamy krótki czas otwarcia migawki, odpowiednią wartość ISO i robimy zdjęcie twarzy modelki na ciekawym tle, jak widzimy na zdjęciu twarz modelki jest ostra a tło nieostre.
W przypadku gdy mamy aparat kompaktowy to w miarę możliwości przechodzimy w tryb manualny (M) ustawiamy jak najniższą wartość przysłony np. f/1.8, ustawiamy najdłuższą możliwą ogniskową przy tej wartości przysłony i robimy zdjęcie, jeżeli wyjdzie to ok, jeżeli nie to trudno, możecie jeszcze próbować trybów portretowych w aparatach kompaktowych. W przypadku gdy posiadamy aparat kompaktowy typu super zoom, to robimy zdjęcie twarzy modelki na najdłuższej ogniskowej, ustawiamy oczywiście najniższą możliwą wartość przysłony ale nawet jak będzie ona powyżej f/5,6 nic się nie stanie, tło powinno być w zadowalający sposób rozmyte.

Jak widzicie na przykładzie wyżej wykonanie zdjęcia z rozmytym tłem aparatem kompaktowym nie posiadającym obiektywu o dużej ogniskowej jest możliwe, efekt nie jest najlepszy ale minimalne różnice widać między ostrym a nie ostrym tłem. Próbujcie, niech wasze zdjęcia staną się od dzisiaj lepsze i bardziej atrakcyjne dla odbiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

18 thoughts on “Jak uzyskać rozmyte tło na zdjęciu – Poradnik

 1. Mam aparat Olympus omd10 Mark II z obiektywem m.zuiko 12_50 mam,1:3,5-6 fi 52 i nie mogę uzyskać rozmytego tła przy robieniu portretu. Może ktoś coś podpowie

 2. Pingback: Już nie potrzebujesz lustrzanki z teleobiektywem aby wykonać zdjęcie z rozmytym tłem… wystarczy ci… |

 3. Przeczytałam całą instrukcje i nadal nie wiem gdzie ustawić przesłonę, jeśli ktoś jest posiadaczem canona g1x prosze o pomoc!!!

 4. Hej. mam canona g1x i chciałabym żeby jakiś miły użytkownik wytłumaczył mi jak uzyskać nim zdęcie z rozmazanym tłem. jeszcze nie maiłąm czasu w nim dłuzej pogrzebać;) Dziękuję z góry;)

 5. Dzień dobry. Co zrobić, kiedy w aparacie ma się potężny, 35-krotny zoom? Fotografowanie modelki z drugiego końca miasta jakoś do mnie nie przemawia…

 6. przy tym aparacie a dokładnie canon super shot sx1is jest jeszcze mnostwo innych ustawien :( zrobiłam tak jak napisałees ale w momencie wysuwania zoomu wartosc przysłony mi sie automatycznie zmienia np na z f2.8 na 5.7 hmm.. sama sie pogubiłam juz:( dajmy na to ze chce zrobic zdjecie portretowe na dworze po kolei trzeba ustawic pare rzeczy balans bieli,przysłona,wartosc klarowna iso,czas naswietlania,o tym wiem tylko jakie parametry ustawic do takiego zdjecia z rozmytym tłem? a moze jest cos jeszcze waznego o czym nie wiem ..

  • Jeżeli w momencie zoomowania zmienia ci się przysłona na ustawieniach fotografowania “M” to niestety nic już z tym nie zrobisz. Wykonaj zdjęcie na przysłonie f/2.8 bez zoomowania z jak najbliższej odległości od twarzy i sprawdź efekt, potem wykonaj na największym zoomie, nie przejmuj się zmieniającą się przysłoną i sprawdź efekt a potem na programie “Portret”. Jak efekt nie będzie zadowalający to sprzedaj aparat i kup tanią lustrzankę a do tego tani obiektyw portretowy 50mm f/1.8.

 7. Witam ,ja posiadam aparat firmy canon pc 1331 ,to aparat z wbudowanym zoomem nie posiadam innych obiektywow chcialabym uzyskac efekt takich zdjec ale za zadne skarby nie wiem jakich ustawien po kolei dokonac ..

  • Teoretycznie tym aparatem da się wykonać takie zdjęcie ponieważ posiada on tryb manualny więc można zmienić wartość przysłony. Zrób tak, ustaw na tryb fotografowania “M”, potem zmień wartość przysłony na f/2.8 i ustaw jak największy zoom ale tak aby wartość przysłony się nie zmieniła. Zdjęcie twarzy wykonaj przy tych ustawieniach z jak najkrótszej odległości, dobierz ciekawe tło, mogą być zapalone lampy, wtedy rozmycie będzie bardziej widoczne i sprawdzisz czy efekt jest zadowalający.

  • Teoretycznie bardzo minimalny efekt uzyskasz, ale nie będzie on według mnie zadowalający. Jeżeli myślisz poważnie od wykonywaniu zdjęć w których rozmyte tło będzie odgrywało kluczową rolę np. zdjęcia portretowe, macro, to musisz kupić lustrzankę cyfrową lub któryś z aparatów bezlusterkowych o większej matrycy. Do wykonywania takich zdjęć nie polecam aparatów kompaktowych.

  • Samsung WB100 nie ma trybu manualnego ale ma za to długoogniskowy obiektyw, masz dwie opcję. Albo fotografować w trybie portret, bo ten aparat raczej taki tryb ma, albo ustaw na tryb P, daj maksymalny zoom i zrób zdjęcie portretowe z jak najbliższej odległości, powinnaś uzyskać rozmyte tło ale jak będzie ono wyglądało nie potrafię powiedzieć. Jeżeli wahasz się pomiędzy aparatami to kup aparat z trybem Manualnych ustawień i jak najjaśniejszym obiektywem, a już na pewno każda lustrzanka i aparat bezlusterkowy z jasnym obiektywem takie zdjęcia ci gwarantuje.