Jak wykonać dobre zdjęcie Drogi Mlecznej – Jim Harmer – Poradnik

Jim Harmer, znany amerykański fotograf, autor kilku książek o fotografii, zrobił kilka dni temu piękne zdjęcie Drogi Mlecznej nad starym budynkiem szkoły w Idaho. Umieścił je na Facebooku, gdzie szybko zyskało ono sporo „lajków”. Wiele osób prosiło o poradnik jak wykonać tego typu zdjęcie. Jim chętnie podzielił się swoimi doświadczeniami z użytkownikami sieci.

Co jest nam potrzebne? – aparat, dobry jakościowo obiektyw, stabilny statyw, miejsce z dala od miasta i oczywiście bezchmurna gwieździsta noc. Nie zapomnijcie również o ciepłym ubraniu i latarce.

Sprzęt

1. Stabilny statyw – sesja zdjęciowa potrwa kilka godzin, każde ujęcie będzie robione z długim czasem naświetlania, co oznacza, że aparat musi stać stabilnie.

2. Czas naświetlaniamaksymalnie ok. 30 sekund. Ekspozycja jest bardzo ważna – jeżeli jej czas będzie zbyt długi, gwiazdy ukażą się na zdjęciu jako smugi. Oczywiście wszystko zależy od używanego przez Was obiektywu – im dłuższą ma ogniskową, tym krótsze naświetlanie. Jeżeli np. przy ogniskowej rzędu 18 mm w aparacie małoobrazkowym odpowiednim czasem ekspozycji okazało się być 30 sekund, to ten sam obiektyw w przypadku aparatu z matrycą APS-C (pole widzenia odpowiadające obiektywowi 28 mm w aparacie formatu 36×24 mm) wymagać już będzie ekspozycji trwającej nie dłużej niż 15-20 sekund, ponieważ w kadrze gwiazdy będą większe, a zatem ich smużenie stanie się bardziej widoczne. W przypadku zdjęcia Harmera 30 sekund okazało się być czasem wystarczającym, by gwiazdy przybrały kształt lekko podłużny, co dostrzec można było tylko po silnym powiększeniu zdjęcia.

3. Przysłonaf/2.8 lub jaśniej. Robiąc zdjęcia gwiazd, nastawiacie ostrość na nieskończoność, zatem możecie otworzyć przysłonę tak bardzo, jak tylko jesteście w stanie, aby łatwiej uchwycić słabe światło gwiazd.

Harmer wykonał swoje zdjęcie używając obiektywu Nikon 14-24 mm f/2.8 (szerokokątny), co pozwoliło mu uzyskać jasność na poziomie f/2.8. Problem pojawił się z budynkiem szkoły na pierwszym planie – przy takiej wartości przysłony i ostrości ustawionej na nieskończoność był on nieostry. Dlatego też Jim wykonał tak naprawdę 2 zdjęcia z przysłoną ustawioną na taką samą, wspomnianą powyżej wartość – jedno zogniskowane na gwiazdach, a drugie na domu. Następnie połączył je w Photoshopie. Jak sam mówi, nie ma innego sposobu wykonania takiego ujęcia niż zrobienie kilku zdjęć i późniejsza ich obróbka w programie graficznym. Jeżeli fotografujecie na pustyni czy w lesie i Waszym zamiarem jest zaprezentowanie wyłącznie nieba to możecie sobie darować podobną obróbkę. Jeżeli jednak chcecie, żeby Wasze zdjęcie przypominało zdjęcie Harmera, to niestety nie macie innej możliwości niż wykonanie kilku zdjęć i potem połączenie ich w jedno.

4. Czułość matrycy3200 ISO. Zdjęcia nocne podobne do opisanego wymagają ustawienia wysokiej czułości ISO/matrycy. W tym wypadku Harmer wybrał wartość 3200 ISO, jednak możecie użyć nawet wyższego, jeżeli tylko Wasz sprzęt na to pozwala 9pamiętajcie, że im wyższa czułość tym więcej szumu na zdjęciu i traci ono na jakości). Jeżeli chodzi o szumy to na szczęście można się ich pozbyć na kilka sposobów – jednym z nich jest funkcja redukcji zakłóceń przy długich czasach naświetlania/ekspozycjach („long exposure noise reduction”) obecna w większości modeli lustrzanek z ostatnich lat.

 

Ostrość

Układ automatycznego ustawiania ostrości w aparacie wymaga do prawidłowego działania pewnej ilości światła, którego podczas fotografowania nocą zazwyczaj brakuje. Jeżeli więc robicie zdjęcie wyłącznie nieba, to rozwiązanie jest proste: nastawiacie ostrość na nieskończoność. Możecie wykorzystać również światło Księżyca – czyli ustawiacie ostrość na Księżyc, a następnie trzymając wciśnięty do połowy spust migawki, przesuwacie aparat na to miejsce nieba, które chcecie sfotografować. Jeżeli celujecie w obiekt znajdujący się bliżej, to możecie ustawić ostrość korzystając z mechanizmu AF poprzez wyostrzenie na dowolne źródło światła (lub inny jasny obiekt) znajdujące się w podobnej odległości, co miejsce, na które chcecie ustawić ostrość, a następnie przestawcie przełącznik wyboru trybu ustawiania ostrości na ręczny. To nie pozwoli aparatowi samodzielnie zmienić ostrości, o ile tylko sami przypadkowo nie przekręcicie pierścienia ostrości na obiektywie.

Jeżeli fotografujecie jakiś obiekt na pierwszym planie i jest on zbyt ciemny, aby dało się ustawić na niego ostrość, to wówczas może Wam pomóc oświetlenie go światłem latarki lub laserowym wskaźnikiem – dzięki temu aparat będzie miał na czym skupić ostrość. Innym sposobem jest pojawienie się na miejscu, kiedy jeszcze jest wystarczająco dużo światła, a następnie ustawienie ostrości i zablokowanie focusa do momentu wykonania zdjęcia (już w nocy).

 

Droga Mleczna, gwieździste niebo

Droga Mleczna jest zupełnie niewidoczna w miastach, a nawet bliskich ich okolicach z uwagi na szum świetlny który generują lampy. Dobrze jest wybrać noc, kiedy Księżyc nie jest w pełni. Harmer wykonał opisywane zdjęcie około godz. drugiej nad ranem w odległości półtorej godziny jazdy od najbliższego miasta. Dlatego też należy przygotować się na co najmniej kilkugodzinną wycieczkę w tereny odludne.

 

Najważniejsze w skrócie

Planujemy sesję – wybieramy miejsce, termin (tu dużo zależy od pogody) i przygotowujemy sprzęt. Bierzemy statyw, aparat, obiektyw, latarkę. Dobieramy odpowiedni czas naświetlania (nie dłuższy niż 30 sekund), otwieramy przysłonę, ustawiamy ostrość na nieskończoność i wysoką czułość ISO. Pamiętamy też o zabraniu ciepłego ubrania – nawet najlepsze zdjęcie Drogi Mlecznej nie jest warte przeziębienia.

 

(Źródło: Jim Harmer „How to Photograph the Milky Way”)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*