Nikon Photo Contest: Chris Rudz z Polski oraz Katsuhiro Noguchi z Japonii zwycięzcami nagród głównych. Katarzyna Pawlica z wyróżnieniem w kategorii „Dom“

Firma Nikon ogłosiła dziś wyniki międzynarodowego konkursu Nikon Photo Contest 2014-2015. Nagrodę Główną w kategorii „fotografia” zdobył Katsuhiro Noguchi z Japonii, który został nagrodzony za zdjęcie „Kwiaty Fukushimy”. W kategorii „wideo” – filmów trwających nie dłużej niż 3 minuty – zwyciężył „One” autorstwa Chrisa Rudza z Polski. Nagrodę w kategorii przedstawiającej temat „Dom” zdobyła natomiast Katarzyna Pawlica, za zdjęcie „Tradycja“. Wszystkie prace można zobaczyć na stronie http://www.nikon-photocontest.com.

Foto: Katsuhiro Noguchi

Foto: Katsuhiro Noguchi

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 89 tysięcy prac. Wyboru tych najlepszych dokonało międzynarodowe jury, składające się z 17 jurorów – znanych fotografów, reżyserów i dyrektorów kreatywnych. Zwycięskie obrazy zostały docenione ze względu na wyjątkowe walory artystyczne oraz wysoką jakość prac. Wśród wyróżnionych nie zabrakło Polaków. Nagrodę Główną w kategorii „wideo” zdobył Chris Rudz. Jego film „One” to wejście w głąb męskiej tożsamości. Obraz pokazuje ukazuje jej konstrukcję oraz stara się rozłożyć ją na czynniki pierwsze. jak jest zbudowana oraz jak poszczególne mogłyby wyglądać poszczególne jej elementy .

Katarzyna Pawlica, fotografka ślubna, została natomiast wyróżniona w kategorii obrazującej temat „Dom” za zdjęcie „Tradycja”. Przedstawia ono tradycyjną scenę przedślubną, w której pan młody wkłada pieniądze do buta wybranki.

Foto: Katarzyna Pawlica

Foto: Katarzyna Pawlica

Chris Rudz prezentuje wyjątkowy styl, wymagający od widza spojrzenia w głąb swojej tożsamości. W jego filmie widać piękno graniczące z brzydotą, co czyni go jeszcze bardziej uwodzicielskim. Choć wśród zgłoszeń otrzymaliśmy wiele naprawdę niesamowitych historii, to jednak obraz Rudza był wyjątkowy – podsumował film „One” przewodniczący jury, John C Jay.

Prestiżowy, coroczny konkurs Nikon Photo Contest (NPC) po raz pierwszy został zorganizowany w 1969 roku . Jest on świetną okazją, zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, do nawiązania znajomości wśród entuzjastów fotografiiki z całego świata i zaprezentowania swojego talentu . W ramach konkursu zgłaszane są prace w 4 kategoriach fotograficznych oraz 2 wideo. Udział w konkursie mogą wziąć wszyscy chętni – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści – niezależnie od wieku, płci i narodowości. Nagrodą za najlepszą kompozycję jest Grand Prize, przyznawana jest także nagroda za zdjęcie cieszące się największą popularnością. W zeszłorocznym konkursie zostało zgłoszonych 99 339 prac ze 153 krajów w różnych częściach globu, które obejmowały wszystkie możliwe tematy — od poruszających krajobrazów po komiczne portrety. W tegorocznej edycji konkursu, we wszystkich kategoriach zdjęć i filmów, dodatkowo przyjmowano również prace w kategorii „Dom”, w którejuczestnicy mieli okazję przedstawić swoje indywidualne wyobrażenie tego słowa. We wszystkich kategoriach przyznano również nagrodę „Pokolenie N” dla 10 uczestników, w wieku poniżej 19 lat. Więcej informacji na stronie www.nikon.com.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*