Nowy firmware. Nowy zestaw do filmowania. Nowe możliwości.

Nikon z przyjemnością informuje o nowym oprogramowaniu wewnętrznym do pełnoklatkowych bezlusterkowców Nikon Z 7II i Nikon Z 6II oraz przedstawia przeznaczony dla filmowców zestaw Nikon Z 6II Essential Movie.

Z7 II

Wersja firmware’u 1.10 zostanie udostępniona 25. lutego 2021 r. Ta aktualizacja poprawia działanie funkcji AF z wykrywaniem oczu w aparatach Z 7II i Z 6II oraz umożliwia korzystanie z dodatkowych formatów nagrywania i procesów postprodukcji wideo podczas filmowania aparatem Z 6II. Nowy zestaw Z 6II Essential Movie zapewnia filmowcom wszystkie podstawowe narzędzia potrzebne do osiągnięcia nowego poziomu jakości filmów.

Po uaktualnieniu oprogramowania do wersji 1.10, aparaty Z 6II i Z 7II będą w stanie wykrywać oczy ludzi nawet wtedy, gdy twarz fotografowanej osoby zajmuje małą część kadru. Ulepszenia będą widoczne podczas fotografowania w trybie automatycznego wyboru pola AF i szerokiego pola AF. Aktualizacja ta umożliwi również nagrywanie aparatem Z 6II filmów w rozdzielczości 4K UHD z szybkością 60p¹ i pozwoli na włączenie, zarówno w aparacie Z 7II, jak i Z 6II, wyjścia sygnału wideo w formacie RAW²,³ zgodnym z zewnętrznymi rejestratorami Blackmagic Design⁴. Po uaktualnieniu oprogramowania filmowcy będą mogli nagrywać⁵,6 w formacie Blackmagic RAW, a także w formacie ProRes RAW.

Blackmagic RAW to łatwy w użyciu kodek, który ma wszystkie zalety nagrywania w formacie RAW. Format Blackmagic RAW jest wyposażony w wiele nowych technologii, takich jak nowy zaawansowany algorytm demozaikowania, przez co zapewnia wizualnie bezstratne obrazy, które są idealne do pracy z wysoką rozdzielczością, dużą liczbą klatek na sekundę i dużym zakresem dynamiki.

Nowy zestaw Z 6II Essential Movie będzie dostępny od końca lutego. W skład zestawu dla filmowców wchodzi pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy Nikon Z 6II z włączoną funkcją wyjścia wideo RAW. Ponadto, zestaw zawiera monitor/rejestrator Atomos Ninja V, adapter do mocowania Nikon FTZ, klatkę operatorską SmallRig z szybkozłączką i kluczowe akcesoria, takie jak akumulatory – wszystkie najważniejsze elementy potrzebne do osiągnięcia nowego poziomu jakości filmów.

Aby pobrać oprogramowanie w wersji 1.10 dla aparatu Z 7II (od 25 lutego), kliknij tutaj
Aby pobrać oprogramowanie w wersji 1.10 dla aparatu Z 6II (od 25 lutego), kliknij tutaj

¹ Gdy jest wybrana ta opcja, obszar zdjęcia jest ustawiony na format filmu DX, a jakość filmu na „Normalna”.

² Funkcję wyjścia wideo RAW można odpłatnie włączyć w punkcie serwisowym firmy Nikon. Aby znaleźć najbliższe centrum serwisowe Nikon, kliknij tutaj. Aparaty Nikon Z 6II zakupione jako część zestawu Z 6II Essential Movie mają już włączoną funkcję wyjścia wideo RAW.

³ Aparatem Z 7II można nagrywać filmy Full-HD w formacie RAW z użyciem formatu filmu FX, natomiast filmy 4K UHD w formacie RAW można nagrywać z użyciem formatu filmu DX. Aparat Z 6II umożliwia nagrywanie filmów 4K UHD lub Full-HD w formacie RAW z użyciem formatu filmu zarówno FX, jak i DX.

Do nagrywania strumienia danych wideo w formacie RAW z aparatu Nikon mogą być używane rejestratory Atomos NINJA V (nagrywanie w formacie ProRes RAW), a także Blackmagic Design Video Assist 5″ 12G HDR oraz 7″ 12G HDR (nagrywanie w formacie Blackmagic RAW). Nie gwarantuje się współpracy z rejestratorami innymi niż wymienione powyżej (stan z 18 lutego 2021). Ponadto, w przypadku filmów w formacie ProRes RAW nagrywanych na zewnętrznym rejestratorze Ninja V firmy Atomos jest zapewniona zgodność z najnowszymi ustawieniami ISO i funkcjami regulowania temperatury barwowej, które dodano do oprogramowania Final Cut Pro firmy Apple w wersji 10.4.9 i nowszych. Tym samym, zostały poszerzone możliwości edycji wideo w programie Final Cut Pro.

Przy rozmiarze klatki/liczbie klatek na sekundę 4K UHD/60p przesyłanie danych RAW z wyjścia wideo nie jest obsługiwane.

6 W przyszłości Blackmagic Design opublikuje aktualizację oprogramowania, która doda modele Nikon Z 7II oraz Z 6II jako wspierane przy nagrywaniu w formacie Blackmagic RAW Video Assist 12G models.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*