Premiera: Nikon 1 J2, tragedii ciąg dalszy…

No i stało się, nowa wersja bezlusterkowca Nikona nadchodzi, jak się prezentuje nowy model aparatu systemu 1 na tle konkurencji, zwłaszcza zaprezentowanego kilka dni temu Canona EOS M?

Niestety model J2 jest tylko odświeżeniem serii ponieważ nie wnosi żadnej istotnej zmiany w konstrukcji samego aparatu, matryca pozostała taka sama jak w modelu J1, obudowa pozostała taka sama jak w modelu J1, właściwie wszystko pozostało takie same, nasuwa się pytanie jaki jest sens wypuszczenia tego aparatu na rynek? Długo się zastanawiałem nad tym i doszedłem do wniosku, że marketing Nikona naprawdę bardzo się ośmiesza posuwając się do takich kroków, w obliczu ostatnich premier, Nikon po prostu chciał mieć coś nowego w tym segmencie aby ludzie zauważyli cały system i tyle, zwykła reklama przy pomocy nowego Body… Przy okazji dostaliśmy całkowicie nowy obiektyw kitowy do tego systemu, jest to Nikkor 11-27.5 mm f/3.5-5.6 który jest cofnięciem się wstecz od obiektywu funkcjonującego już na rynku czyli Nikkora 10-30mm f/3.8 – f/5.6, zostało nam zabrane 1mm na krótkim końcu oraz 2.5mm na długim, w zamian obiektyw jest minialnie jaśniejszy… bez komentarza.

Nikona 1 J2 a Canon EOS M? 2 : 0 dla Canona w segmencie bezlusterkowców.

Niejako przy okazji producent przedstawił także nową obudowę do fotografii podwodnej.

Dobra informacja jest taka, że cena tego Nikona nie przekroczy u nas 2000zł a w zasadzie będzie identyczna z ceną Nikon J1, swoją drogą i tak lepiej kupić NEXA lub poczekać na obniżkę ceny Canona EOS M.

 

Informacja prasowa

Najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny idzie o krok dalej: Nikon 1 J2 – nowy, stylowy aparat w rodzinie Nikon 1

Firma Nikon prezentuje Nikon 1 J2 – nowy zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami należący do przełomowego systemu Nikon 1. Model Nikon 1 J2 oferuje szereg inteligentnych funkcji, takich jak nowy tryb kreatywny oraz wyróżniające serię Nikon 1 tryb ruchome zdjęcie oraz inteligentne wybieranie zdjęcia. Aparat wyposażono także w udoskonalony wyświetlacz o przekątnej 7,5 cm (3 cali) i wysokiej rozdzielczości 921 tys. punktów oraz innowacyjny system włączania i wyłączania urządzenia za pomocą obiektywu. Wraz z premierą modelu Nikon 1 J2, firma Nikon zaprezentowała nowe systemowe akcesoria – obiektyw 1 NIKKOR 11-27,5mm f/3,5-5,6 oraz wodoszczelną obudowę WP-N1.

 

„Koncepcja Nikon 1 okazała się ogromnym sukcesem, jesteśmy więc niezwykle dumni z jej najnowszej odsłony. Nikon 1 J2 to następca przełomowego aparatu Nikon 1 J1, najpopularniejszego modelu aparatów tej kategorii w całej Europie*. Jak na aparat Nikon 1 przystało, model Nikon 1 J2 jest wyposażony w bardzo szybką matrycę o parametrach umożliwiających rejestrowanie zdjęć i filmów o imponującej jakości. Podobnie jak inne produkty z tej rodziny, nowy model odznacza się idealną równowagą między rozmiarem, szybkością działania i jakością obrazu. Ponadto, oferuje nowe sposoby fotografowania dzięki funkcjom, takim jak ruchome zdjęcie i inteligentne wybieranie zdjęcia. Dodaliśmy też nowe intuicyjne funkcje – na przykład tryb kreatywny – które z pewnością znajdą uznanie w oczach zaawansowanych użytkowników aparatów kompaktowych i lustrzanek cyfrowych, poszukujących małego, przenośnego aparatu z artystycznym potencjałem, jak również nowe kolory, które trafią w gust każdego członka rodziny” – mówi Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe.
Nikon 1 J2 to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących aparatu, który pozwoli bez wysiłku zarejestrować wyjątkowe chwile oraz twórczo podejść do fotografii, dzięki rozwiązaniom takim jak nowy tryb kreatywny. Dedykowany przycisk funkcji zapewnia łatwy dostęp do szeregu trybów fotografowania (m.in. łatwa panorama czy portret nocny) oraz filtrów (np. filtra zmiękczającego), które można stosować bezpośrednio w podglądzie. Rozwiązanie to sprawia, że efekty wybranych ustawień można sprawdzić jeszcze przed zrobieniem zdjęcia.

Funkcja ruchome zdjęcie pozwala rejestrować ulotne chwile i odtwarzać je w sposób, dzięki któremu wyglądają jak żywe. Aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą. Dzięki temu powstają niezwykle sugestywne ruchome zdjęcia, wiernie rejestrujące daną chwilę.

Model Nikon 1 J2 oferuje również innowacyjną funkcję inteligentne wybieranie zdjęcia. Dzięki temu rozwiązaniu wystarczy raz nacisnąć przycisk migawki, a aparat zarejestruje z dużą prędkością 20 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i automatycznie wybierze pięć najlepszych na podstawie wyrazistości twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetli potem na ekranie LCD. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru.

Użytkownikom, którzy chcą mieć więcej „twórczej kontroli” nad swoimi zdjęciami, tryb kreatywny zapewni łatwy dostęp do ustawień trybów ekspozycji (PSAM).

Nikon 1 J2 został wyposażony także w innowacyjny system kontroli zasilania, ułatwiający uchwycenie wyjątkowych chwil na zdjęciach lub filmach w rozdzielczości Full HD. Aby włączyć aparat, wystarczy wysunąć obiektyw; schowanie obiektywu wyłącza aparat. Dzięki temu rozwiązaniu Nikon 1 J2 jest zawsze gotowy do działania.

 

Nikon 1 J2 oferuje ponadto nowy, jasny wyświetlacz LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cali) i wysokiej rozdzielczości 921 tys. punktów, z szerokim kątem widzenia. Umożliwia on łatwe przeglądanie zdjęć i filmów w najdrobniejszych szczegółach, niezależnie od tego, czy znajdziemy się w pomieszczeniu, czy na zewnątrz.

Dzięki dbałości o detale Nikon 1 J2 emanuje prawdziwą elegancją. Aparat wyróżnia się minimalistycznym wzornictwem oraz szeroką gamą kolorowych korpusów: srebrnym, czerwonym, różowym, pomarańczowym, białym i czarny. Ponadto, wybrane modele posiadają matowe, metalowe wykończenie i oryginalną fakturę.

 

 

 

Obiektyw 1 NIKKOR 11-27,5mm f/3,5-5,6 i wodoszczelna obudowa WP-N1

Wraz z aparatem Nikon 1 J2 oferta systemu Nikon 1 została rozszerzona o kompaktowy obiektyw 1 NIKKOR 11-27,5mm f/3,5-5,6. Zakres ogniskowych 11-27,5 mm oraz 2,5-krotny zoom z łatwością sprostają większości codziennych sytuacji, zapewniając doskonałą jakość obrazu. Niewielkie rozmiary konstrukcji sprawiają, że nawet po zamocowaniu obiektywu aparat z łatwością zmieści się w kieszeni lub torebce.

Obiektyw 1 NIKKOR 11-27,5mm f/3,5-5,6 jest dostępny w wersji czarnej i białej lub jako część zestawu składającego się z aparatu i obiektywu, w kolorze dopasowanym do korpusu Nikona 1 J2.
Wodoszczelna obudowa WP-N1 to idealne rozwiązanie dla miłośników nurkowania. Urządzenie pozwala zejść na głębokość do 40 m i swobodne korzystać ze wszystkich funkcji aparatu. Obudowa WP-N1 jest zgodna z modelami Nikon 1 J1 i Nikon 1 J2 z obiektywem 1 NIKKOR VR 10-30mm f/3,5-5,6.

Inne istotne funkcje aparatu Nikon 1 J2

  • Zaawansowany mechanizm przetwarzania obrazu EXPEED 3: niezrównana szybkość i wydajność w każdej sytuacji. Aparat Nikon 1 J2 wyposażony został w dwa wydajne mechanizmy, które mogą przetwarzać obrazy z niewiarygodną szybkością 600 mln pikseli na sekundę. Rozwiązanie to zapewnia doskonałą redukcję szumów i udostępnia przełomowe tryby fotografowania.
  • Zaawansowany hybrydowy autofokus: gwarantuje szybkie ustawianie ostrości, umożliwiając natychmiastowe robienie zdjęć. Błyskawiczne przełącza między AF z detekcją fazową przy fotografowaniu jasnych lub poruszających się obiektów, a AF z detekcją kontrastu w przypadku obiektów nieruchomych lub słabo oświetlonych.
  • Matryca CMOS z bardzo szybkim AF: gwarantuje wydajność niezbędną do rejestrowania oszałamiających zdjęć i filmów. Oferuje idealną równowagę między rozmiarem, szybkością, czułością, rozdzielczością i głębią ostrości. Pozwala niezależnie od oświetlenia rejestrować bogate w szczegóły zdjęcia w rozdzielczości 10,1 mln pikseli, nawet jeśli obiekt szybko się porusza.
  • Szybkie i precyzyjne zdjęcia seryjne: wydajny autofokus pozwala robić zdjęcia szybko poruszających się obiektów w pełnej rozdzielczości z prędkością sięgającą 10 klatek na sekundę. Można również ustawić ostrość w jednym punkcie i rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości z szybkością do 60 klatek na sekundę dzięki fenomenalnemu mechanizmowi przetwarzania obrazu**.
  • Zaawansowane nagrywanie filmów: aparat umożliwia wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości podczas filmowania bez przerw w nagrywaniu oraz filmowanie w bardzo dużym spowolnieniu pozwalające uzyskać niezwykłe efekty. Filmy można nagrywać w rozdzielczości Full HD, zaś autofokus z detekcją fazową ułatwia filmowanie scen akcji.
  • Intuicyjna obsługa: przejrzyste menu, jasny wyświetlacz LCD, wygodne pokrętło trybu pracy oraz wbudowana lampa błyskowa.
  • Możliwości rozbudowy: seria wymiennych obiektywów 1 NIKKOR obejmuje długości ogniskowych do praktycznie każdego rodzaju zdjęć. Wszystkie obiektywy 1 NIKKOR dzięki kompaktowej konstrukcji są bardzo poręczne oraz doskonale przystosowane do nagrywania filmów.
  • Adapter do obiektywów z mocowaniem F: pozwala używać aparatów Nikon 1 z każdym obiektywem NIKKOR D-SLR. Z systemem autofokus Nikon 1 współpracują wszystkie obiektywy NIKKOR AF-S i AF-I.

*GFK: NIKON 1 J1 – od początku 2012 r. najpopularniejszy w Europie kompaktowy system fotograficzny
**W przypadku obrazów o pełnych rozmiarach można zarejestrować do 12 zdjęć z prędkością ok. 60 klatek na sekundę, w trybie AF-S, ze stałą ostrością i ekspozycją ustawionymi dla pierwszej klatki.

 

Specyfikacja techniczna aparatu:

Producent Nikon
Model 1 J2
Data premiery 2012-08-09
Liczba pikseli 10 Mpix
Dostępne rozdzielczości • 3872 × 2592
• 2896 × 1944
• 1936 × 1296
• 3840 × 2160 (16:9)
Rozdzielczość matrycy 13.2 x 8.8 mm (CX) CMOS , 3:2
• Szklana osłona przed kurzem
Procesor obrazu EXPEED 3
Format zapisu • Zdjęcia: JPEG (EXIF 2.3, DPOF, DCF 2.0) , RAW (.NEF, 12-bit, skompresowany), RAW+JPEG
Rodzaje JPEG: Fine/Normal/Basic
• Filmy: MOV (MPEG-4 AVC H.264)
• Dźwięk: AAC stereo
Zakres ISO Auto (100-3200, 100-800, 100-400 ISO),
• 100-3200 ISO w krokach co 1 EV
• tryb rozszerzony 6400 ISO
Migawka Elektroniczna,
30 s – 1/16 000 s w krokach co 1/3 EV, Bulb
tryb T (wymaga opcjonalnego bezprzewodowego pilota zdalnego sterowania ML-L3)
Konstrukcja obiektywu Z bagnetem Nikon 1
powiększenie w stosunku do klatki 35mm: x2.7
• Opcjonalnie adapter FT1 umożliwiający instalowanie dowolnych obiektywów NIKKOR z bagnetem Nikon F
Ogniskowa obiektywu n/a
Światłosiła n/a
Zoom optyczny 0x
Zoom cyfrowy 0x
Stabilizacja obrazu Nie
Zapis wideo • 1920 x 1080 (Full HD 1080/60i) 59.94 kl./s
• 1920 x 1080 (Full HD 1080/30p) 29.97 kl./s
• 1280 x 720 (HD 720/60p) 59.94 kl./s
• Filmy spowolnione: 640×240 z szybkością 400 kl./s lub 320×120 z szybkością 1200 kl./s (odtwarzanie w trybie 30p/29.97 kl./s)
• Ruchome zdjęcie: 1920 × 1080 / 60p (59.94 kl./s) (odtwarzanie w trybie 24p/23.976 kl./s)
Maksymalny czas nagrania: 1080/60i – 20 minut, 1080/30p – 20 minut, 720/60p -29 minut.
Wbudowany mikrofon stereo, możliwość regulowania poziomu głośności nagrywania
Ogniskowanie Hybrydowy AF (autofokus z detekcją fazową/detekcją kontrastu), MF
• Tryby pól AF-detekcja kontrastu: Jednopolowy (135 pól ostrości), automatyczny wybór pola (41 pól ostrości), śledzenie obiektów w ruchu,
• Tryby pól AF-detekcja fazowa: 73 środkowe pola ostrości
• Tryby AF: pojedynczy AF (AF-S); tryb ciągłego AF (AF-C); automatyczny wybór AF-S/AF-C (AF-A); ciągły AF (AF-F), ręczne ustawianie ostrości (MF)
• Funkcja AF z priorytetem twarzy
• Wspomaganie AF: wbudowana dioda
Pomiar światła Tryby pomiaru:
• Matrycowy,
• Centralnie ważony (obszar o średnicy 4,5 mm na środku kadru),
• Punktowy (pomiar w kole o średnicy 2 mm na środku wybranego pola ostrości).
Ostrość od zależne od obiektywu
Balans bieli Auto, Światło słoneczne, Chmury, Światło żarówki, Cień, Światło jarzeniowe, Lampa błyskowa,
• ustawienia własne wg wzorca,
• korekcja balansu bieli.
Kompensacja ekspozycji Kompensacja: +/- 3 EV w krokach co 1/3 EV
Funkcja D-Lighting (wł./wył.)
Programy Zdjęcia automatyczne, Kreatywny, z możliwością wyboru opcji: P, S, A, M (Automatyka programowa z fleksją programu (P), automatyka z preselekcją czasu (S), automatyka z preselekcją przysłony (A), manualna ekspozycja (M))
• Programy tematyczne: Krajobraz nocny, Portret nocny, Podświetlenie, Łatwa panorama (standardowa, poziomo 40:7, standardowa, pionowo 8:25, szeroka, poziomo 80:7, szeroka, pionowo 4:25), Zmiękczenie, Efekt miniatury, Kolor selektywny, Inteligentne wybieranie zdjęcia, Film (HD 16:9, W zwolnionym tempie 8:3), Ruchome zdjęcie
Zdjęcia seryjne • Tryb elektroniczny (Hi): około 10, 30 lub 60 kl./s
• Inne tryby: do 5 kl./s
Lampa błyskowa Wbudowana (podnoszona po naciśnięciu dźwigni podnoszenia lampy błyskowej), i-TTL, liczba przewodnia: 5 (ISO 100)
• Tryby: Błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami ekspozycji, redukcja efektu czerwonych oczu, redukcja efektu czerwonych oczu przy synchronizacji z długimi czasami ekspozycji, synchronizacja na tylną kurtynkę migawki, synchronizacja na tylną kurtynkę migawki przy synchronizacji z długimi czasami ekspozycji
• Kompensacja błysku: od -3 do +1 EV w krokach co 1/3 EV
• Synchronizacja do 1/60s
Złącze hot-shoe Nie
Wyjście statywowe Tak
Samowyzwalacz 2 s, 5 s, 10 s
Karta pamięci Karty pamięci: Secure Digital SD/SDHC/SDXC
LCD stały, 3.0 calowy, kolorowy TFT LCD, 921.000 punktów,
jasność regulowana
Wizjer brak
Komunikacja i złącza Uniwersalne złącze USB / wyjście audio-wideo(PAL/NTSC), złącze HDMI mini typu C,
• obsługa wydruku bezpośredniego (PictBridge)
• opcjonalnie zdalne sterowanie za pomocą pilota ML-L3.
Zasilanie Akumulator litowo-jonowy EN-EL20 (pojemność 1020 mAh, wydajność ok. 230 zdjęć)
• opcjonalnie zasilacz sieciowy EH-5b, poprzez złącze EP-5C
Akcesoria Akumulator litowo-jonowy EN-EL20 (z pokrywką styków), ładowarka MH-27, pokrywka bagnetu korpusu BF-N1000, kabel USB UC-E15, pasek AN-N1000, dysk CD z programem ViewNX 2/Short Movie Creator, instrukcja obsługi, podręcznik na płycie CD
Waga ok. 237 g (sam korpus)
ok. 280 g (z akumulatorem i kartą pamięci, bez pokrywki bagnetu korpusu),
Wymiary 106 x 61 x 29.8 mm (bez elementów wystających)
Dodatkowe informacje Polskie menu.
Dostępny w kolorach: czarnym, białym, czerwonym, pomarańczowym, różowym i srebrnym.

(źródło: Nikon)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*