Sony powiększa ofertę stałoogniskowych obiektywów do korpusów pełnoklatkowych o model 24 mm F1,4 G Master™

Nowy, stałoogniskowy obiektyw szerokokątny o dużym otworze przysłony ma zwartą konstrukcję, najmniejszą w swojej klasie wagę[i] i znakomitą ostrość nawet przy F1,4

Firma Sony ogłosiła powiększenie flagowej serii obiektywów G Master o wyczekiwany model stałoogniskowy FE 24 mm F14 GM (SEL24F14GM). Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych, zaawansowanych technologii optycznych Sony ma on najlepsze w swojej klasie parametry obrazu przy wszystkich ustawieniach przysłony i zaspokaja oczekiwania najbardziej wymagających fotografów. Pozwala na użycie filtrów o średnicy 67 mm i łączy zwartą konstrukcję o wymiarach 75,4 x 92,4 mm z małą wagą: zaledwie 445 g. Obiektyw spełnia surowe wymogi stawiane produktom G Master i ma charakterystyczne dla nich cechy:wysoką rozdzielczość i piękny wygląd efektu bokeh.

Ten odznaczający się wyjątkową jakością obrazu, niewielki obiektyw doskonale współpracuje także z bezlusterkowymi aparatami Sony z matrycą formatu APS-C, takimi jak α6500 i α6300. Jest 48. obiektywem Sony α wyposażonym w mocowanie typu E[ii]. Firma Sony nadal zamierza rozwijać linię swoich obiektywów przeznaczonych dla wszystkich fotografów, wideofilmowców i twórców multimediów — od początkujących amatorów po utytułowanych zawodowców. Zróżnicowanie dostępnych modeli pozwoli w pełni wykorzystywać potencjał innowacyjnych korpusów z rodziny α™.

Obiektyw FE 24 mm F1,4 GM gwarantuje wysoką rozdzielczość całego kadru. Do jej uzyskania przyczynia się nowa konstrukcja optyczna z 13 elementami w 10 grupach, obejmująca dwie soczewki XA (extreme aspherical) i trzy ED (Extra-low Dispersion). Użycie dwóch soczewek XA skutecznie kompensuje astygmatyzm w płaszczyźnie sagitalnej[iii]. Oznacza to, że model FE 24 mm F1,4 GM dokładnie odwzorowuje punktowe źródła światła, przez co stanowi atrakcyjną propozycję dla fotografów nocnego nieba. Unikatowa powłoka Sony Nano AR ogranicza z kolei zjawisko flary i powstawanie tak zwanych duszków. Zapewnia imponującą wyrazistość zdjęć — również krajobrazowych, w których przy fotografowaniu zwykłymi obiektywami często pojawiają się niepożądane odblaski światła słonecznego.

Mimo że parametry obiektywu FE 24 mm F1,4 GM należą do najlepszych w branży, ma on bardzo zwartą konstrukcję i waży zaledwie 445 g. Dla fotografów krajobrazów, którzy w poszukiwaniu idealnego miejsca na zdjęcia przemierzają często długie dystanse, oznacza to mniejszą wagę noszonego sprzętu, zwłaszcza gdy obiektyw zamontowany jest na nagradzanym korpusie Sony α7 lub α9. Lekkość tę zapewnił częściowo napęd DDSSM (Direct Drive SSM) nowej generacji, około trzech razy mocniejszy niż w poprzedniej wersji. Zapewnia on szybkość reakcji, dokładne ustalanie pozycji i cichą pracę zarówno przy fotografowaniu, jak i filmowaniu.

Możliwości obiektywu FE 24 mm F1,4 GM nie ograniczają się do fotografowania krajobrazów i nocnego nieba. Model ten doskonale spisuje się także przy zdjęciach zbliżeniowych (od 0,24 m) i zapewnia miękki, naturalny efekt bokeh. Jak przystało na przedstawiciela flagowej serii Sony G Master, wyróżnia się niezwykle wysoką jakością obrazu i efektu bokeh. Ponieważ właściwości te bezpośrednio zależą od aberracji sferycznej oraz powodującej przekłamania barw aberracji chromatycznej (wzdłużnej i poprzecznej), występowanie wszystkich tych zjawisk jest starannie kontrolowane na etapie projektu i produkcji, a każdy egzemplarz przechodzi indywidualne testy i regulacje.

Obiektyw FE 24 mm F1,4 GM wyposażono w szereg profesjonalnych elementów sterujących, ułatwiających obsługę podczas fotografowania i nagrywania filmów. Pierścień regulacji przysłony umożliwia jej bezpośrednie, intuicyjne ustawianie, a umieszczony na tubusie przełącznik pozwala włączyć lub wyłączyć kliknięcie przy zmianie wielkości otworu. Jest też pierścień regulacji ostrości, który dzięki systemowi Linear Response MF umożliwia szybkie i dokładne ręczne ustawianie ostrości. Działanie przycisku blokady ostrości można dostosować do własnych potrzeb, a przełącznik trybu ostrości pozwala szybko wybrać automatyczne lub ręczne ustawianie ostrości.

Dostawy obiektywu FE 24 mm F1,4 GM do Europy rozpoczną się w październiku 2018 r. Materiał wideo z prezentacją tego produktu jest dostępny w kanale „Aparaty” Sony w serwisie YouTube, a pełne informacje zamieszczono tutaj.

[i] W porównaniu z innymi przeznaczonymi do korpusów pełnoklatkowych, stałoogniskowymi obiektywami 24 mm F1,4 z systemem AF. Stan z dnia publikacji komunikatu prasowego we wrześniu 2018 r., badanie Sony.

[ii] Łącznie z konwerterami, bez modeli wycofanych z oferty

[iii] Zjawisko powodujące nienaturalne rozciąganie punktowych źródeł światła, w wyniku czego wyglądają one jak ptak z rozpostartymi skrzydłami. Efekt ten występuje najczęściej w obiektywach o dużym otworze przysłony i nasila się na obrzeżach obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*