Wystawa fotografii Zbigniewa Podsiadło

W imieniu organizatorów zapraszamy na wystawę:

Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia

Galeria fotografii  – Muzeum Śląskie w Katowicach

Wojciecha Korfantego 3

www.muzeumslaskie.pl

IB-1

Wystawa czynna od 16.05 do 27.09.2015 r.

Finisaż wystawy połączonej z promocją katalogu

Igrzysko Boże. Zbigniew Podsiadło. Fotografia 

środa, 23 września 2015 r. o godz. 18.00 

Zbigniew Podsiadło fotografuje od czterech dekad. Jego prace są autorską interpretacją otaczającej rzeczywistości, świadectwem jej aprobaty i internalizacji. Kuratorski wybór fotografii do katalogu i wystawy Igrzysko Boże. Fotografia został oparty na wątkach wydobytych z całej twórczości autora. Ich obecność we wszystkich zrealizowanych przez niego cyklach nigdy wcześniej nie była przedmiotem analizy.

Foto: Zbigniew Podsiadło

Foto: Zbigniew Podsiadło

 

Foto: Zbigniew Podsiadło

Foto: Zbigniew Podsiadło

Jako motto posłużył barokowy tekst Wacława Potockiego, zawarty w Ogrodzie fraszek, odnoszący się w metaforyczny sposób do życia ludzkiego: Cóż jest świat? Szachownica. Właśnie mu to służy. A ludzie co są? Szachy rozmaitej struży. Ludzki los został pokazany jako gra toczona na czarno-białej szachownicy między Bogiem i szatanem, w której człowiek jest  pionkiem. Jednak z zapytaniem czy tylko? Cytat z klasyka jest dobrym kontekstem analizy prac autora i mimo upływu trzech stuleci nadal aktualnym.

Foto: Zbigniew Podsiadło

Foto: Zbigniew Podsiadło

Foto: Zbigniew Podsiadło

Foto: Zbigniew Podsiadło

Wystawa Igrzysko Boże nie jest prezentacją retrospektywną, ale by wydobyć znaczenie zawarte w tytule sięga do kilku projektów, zrealizowanych w ostatnich kilkunastu latach w różnych miejscach Polski i Słowacji. Mimo wielu wątków dotyka tych samych dylematów – układania się człowieka z Bogiem, sobą, otoczeniem, poszukiwania granic sacrum i profanum.

Autor odnajduje materialne desygnaty religijnego życia człowieka w wielu przestrzeniach i krajobrazach. Duchową aurę tych miejsc oddaje bogata architektura świątyń różnych wyznań wpisanych w ludzkie osady, urokliwe kapliczki rozsiane po polach oraz przydrożne świątki i krzyże. Inną wymowę mają cmentarze, ostoje naszej pamięci, obudowane całym rytuałem dbałości i pielęgnowania lub ulegające zapomnieniu, kiedy jako relikty dawnych kultur, dziś traktowane jako zabytki, podlegają naturalnemu przemijaniu.

W fotografiach Zbigniewa Podsiadły przesłanie memento mori powraca jak topos, łączy piękno egzystencji z przemijaniem i obrazuje całe bogactwo misterium życia.

Kurator wystawy: Danuta Kowalik-Dura

Zbigniew Podsiadło – urodzony w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Członek Rady Fundacji „Centrum Fotografii” oraz Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, w roku 2010 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco. Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów i sympozjów artystycznych oraz Opiekunem Artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*