Wystawa “Twarze” Tadeusza Kowalskiego w Starej Galerii ZPAF

W imieniu organizatorów zapraszamy na wernisaż wystawy “Twarze” Tadeusza Kowalskiego w Starej Galerii ZPAF, który odbędzie się w piątek 6 lutego o godz. 18.00

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

004

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Portret starej kobiety. Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Portret mÍŅczyzny (twarz w czerni). Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

008

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

zpaf_2014

Fot. Tadeusz Kowalski/ZPAF

Na wystawie zaprezentowany zostanie duży cykl portretowy 68 prac powstałych w latach 60.- 70. Zdjęcia są wynikiem zainteresowania artysty portretem psychologicznym. Wykonywane były obiektywem długoogniskowym, często bez wiedzy osoby portretowanej o jej fotografowaniu. Zastosowany zabieg zaowocował silnym efektem szczerości i spontaniczności wyrazów portretowanych twarzy – co stanowi wielki atut prezentowanej wystawy. Wszystkie kadry naświetlone zostały na średnioobrazkowym negatywie, a znakomicie zachowane odbitki wywołane zostały w latach powstawania cyklu. Są pojedynczymi egzemplarzami wywołanymi przez autora na papierze barytowym. prace z cyklu pokazywane były w Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Rosji  i Stanach Zjednoczonych. Wystawa potrwa do 27 lutego.

Stara Galeria ZPAF
Pl. Zamkowy 8
Warszawa

www.zpaf.pl

Tadeusz Kowalski – ur. w 1934 r. w Krośnie. Posiada wykształcenie techniczne (do 1990 r. projektował instalacje elektryczne w Biurze Projektów w Warszawie) oraz fotograficzne – ukończył pięcioletnie Studium Fotografii Artystycznej „EOS” prowadzone przez Witolda Dederkę.
W 1958 r. nastąpił jego debiut artystyczny w konkursie TVP – Najlepsza Fotografia Miesiąca. W latach był 60. członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, grupy fotograficznej Stodoła – 60, a później ST – 60. W fotografii interesuje się reportażem, sportem, portretem, krajobrazem, fotografią subiektywną, martwą naturą oraz fotografią kompozycji wykonanych z kamieni znalezionych nad Wisłą.
Brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i około 400 zbiorowych w 50 krajach świata. Jego prace prezentowane były na wystawie World Press Foto w Holandii w 1979 roku. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, również państwowych. Uhonorowany tytułem Artiste FIAP (1970). Otrzymał medal Fotografów Amerykańskich w Nowym Jorku. Członek Honorowy grupy fotografików w Sri Lance. Fotografie artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Fototece ZPAF w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Autor albumów fotograficznych m.in.: Dziecko – Francja; Mistrzowie fotografii – Niemcy; Photo Lear Book – Anglia. W archiwum posiada ponad 20 tys. negatywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*