Zdjęcia imprezowe – nie takie trudne jak się wydaje – Poradnik

Pewnie wielu z Was podczas imprez w klubach zauważyło fotografów robiących zdjęcia profesjonalnym sprzętem. Najlepsi z nich uzyskiwali efekt smug  klubowych świateł, a postacie przez nich uwieczniane były dalej ostre. Nie jest to w cale trudne, można się tego nauczyć podczas jednej, dwóch imprez.

Więc odrobinę teorii. Potrzebny będzie nam aparat z trybem manualnym, lub trybem priorytetu czasu. Lampa błyskowa zewnętrzna(jeśli budżet na to pozwala), chociaż w praktyce zauważyłem że wbudowana w aparat wystarcza.  W trybie M(manualnym) ustawiamy czas od 1s do 2s, a przesłonę na maksymalnym otworze. Czyli w zwykłym „szkiełku” 18-55 f3.5-f5.6 sprzedawanym standardowo z lustrzankami, będzie to wartość f3.5. Pamiętać należy jednak, że przy rozstawie 18mm. Jest to najszerszy kąt oferowany przez ten obiektyw, uchwycicie nim kilka osób z pięknie rozmytym tłem. Lampa błyskowa musi być włączona. Wewnętrzna działa automatycznie(sama dobiera siłę błysku). Zewnętrzną dajemy w tryb TTL  lub E-TTL – zależy od zaawansowania lampy.

Jak już omówiłem co będzie nam potrzebne, przejdźmy do działania. Wybieramy kadr i osoby. Gdy już mamy wszystko przygotowane do zrobienia zdjęcia, wciskamy spust migawki. W tym momencie wyzwala się lampa która zamraża ruch, a my w zależności od tego jakie rozmycie chcemy uzyskać. Kierujemy aparat w dół, w górę lub prawo, lewo. Można go też obrócić z pionu do poziomu lub na odwrót. Inwencja twórcza zależy od Nas. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Są proste, a pozwolą Wam uniknąć „wchodzenia” światła na twarze osób.

  • Pierwszą zasadą jest kierowanie aparatu od światła, a nie do światła.

Jeśli macie nad osobami reflektory, diody(jakieś źródło światła) i nie skierujecie aparatu do dołu. Smugi światła „przetną” osoby na zdjęciu.

Autor Dominik Chrzan. Zdjęcie dobrze doświetlone, i delikatne rozmycia światła w tle.

 

Autor Dominik Chrzan- Zdjęcie źle wykonane przez najście światła na postać.

 

  • Drugą zasadą jest ustawienie lampy pod kątem 45 stopni(lampa zewnętrzna)

 

Inny kąt lampy słabo doświetli osoby, i będą one częściowo lub całkowicie rozmyte. Tego na pewno chcielibyście uniknąć.

 

IIIAutor Dominik Chrzan- Zdjęcie z delikatnymi smugami ukazujące obraz imprezy.

 

  • Trzecią i ostatnią zasadą jest odpowiednie ustawienie rozproszenia lampy(lampa zewnętrzna)

 

Większość lamp błyskowych ma wysuwany kawałek plastiku rozpraszający światło. Chodzi o to aby błysk lampy nie był za mocny i nie raził osób które pozują do zdjęcia oraz światło oświetliło wszystkie osoby na zdjęciu.

Wiedza którą Wam przekazałem myślę, że wystarczy do robienia zdjęć w klubach. Pozostaje jedynie ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a osiągniecie efekty, które Was zadowolą w stu procentach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*