Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T – Test obiektywu

Fotografowanie:

Fotografowanie tym obiektywem należy do przyjemności ale podczas testów nie uszło się bez zgrzytów o czy za chwilę napiszę. Obiektyw posiada cichy Autofocus który ustawia bardzo szybko ostrość w dobrych warunkach oświetleniowych, w zaciemnionych miejscach trzeba już poczekać na ustawienie ostrości średnio 2 razy dłużej.

Przy fotografowaniu tym obiektywem wraz z aparatem Sony NEX-F3 natrafiłem na problem z ustawianiem AF w pełnym słońcu poniżej przysłony f/2.8 (do tej wartości wszystko odbywa się idealnie) przy wartości f/1.8 i przy dużym nasłonecznieniu aparat miał duże trudności z ustawieniem ostrości na bardzo oświetlone miejsca (wierzchołek drzewa na tle nieba nie pod słońce) przy próbie wykonania 10 zdjęć na przysłonie f/1.8 aparat wraz z tym obiektywem nie ustawił ani razu ostrości, przy przysłonie f/3.5 na 10 prób ustawił poprawnie wszystkie. Przy kupnie tego obiektywu do aparatu NEX-F3 lub jakiegokolwiek innego z rodziny NEX będziecie musieli sprawdzić już w sklepie poprawność jego działania. Być może problem leży w aparacie NEX-F3 którego AF nie jest wystarczający aby pracować z tak jasnymi szkłami, być może w obiektywie który nie został przystosowany do obsługi budżetowych aparatów a raczej tych lepszych np. NEX-7, niestety nie mam na stanie 2 Zeissów 24mm albo dwóch NEXów-F3 aby to sprawdzić, przy okazji testu NEXA-F3 opublikuje film z tym błędem.

Minusem przy fotografowaniu jest brak skali odwzorowania ostrości na obiektywie i brak pierścienia zmiany przysłony które to mają wpływ na szybkość wykonywania zdjęć, w tej cenie powinno to być ale widocznie specyfikacja systemu NEX na to nie pozwala.

 

Rozdzielczość obrazu

Rozdzielczość obrazu w centrum i na brzegach kadru przy wszystkich wartościach przysłony jest świetna, detale które rejestruje obiektyw są bardzo czytelne i ostre, jest bardzo, bardzo dobrze.

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T przy przysłonie f/1.8

 

Centrum kadru 100% crop f/1.8, f/2, f/2.5, f/2.8, f/3.5, f/4

 

Lewy górny róg kadru 100% crop f/1.8, f/2, f/2.5, f/2.8, f/3.5, f/4

 

Lewy dolny róg kadru 100% crop f/1.8, f/2, f/2.5, f/2.8, f/3.5, f/4

 

Prawy górny róg kadru 100% crop f/1.8, f/2, f/2.5, f/2.8, f/3.5, f/4

 

Prawy dolny róg kadru 100% crop f/1.8, f/2, f/2.5, f/2.8, f/3.5, f/4

 

Aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna istnieje, przy maksymalnie otwartej przysłonie w słoneczny dzień może być uciążliwa,na szczęście zniekształcenia te można w łatwy sposób skorygować w postprodukcji lub z poziomu aparatu.

 

 

Dystorsja

Obiektyw jest prawie idealny jeżeli chodzi o zniekształcenia geometryczne, możemy zaobserwować minimalny wpływ dystorsji poduszkowej ale tak naprawdę nie mam urządzeniu tutaj nic do zarzucenia.

 

 

Bokeh

Tutaj prezentuje jak wygląda bokeh czyli obraz poza głębią ostrości, rozmycie tła z tego obiektywu. Zdjęcia wykonane przy przysłonie f/1.8 z aparatem NEX-F3, dostępne w pełnej rozdzielczości.

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 200, f/1.8

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 200, f/1.8

 

Winietowanie

Winietowanie występuje a jego efekt możecie zobaczyć poniżej.

 

 

Odblaski

Odblaski są widocznie ale nie jest ich dużo, brak widocznie zarysowanych flar, jest tutaj bardzo dobrze mniej więcej też z tego względu, że odblaski nie szpecą zdjęcia, wyglądają fajnie i mogą zostać użyte w sposób kreatywny przez fotografów.

 

 

Sample zdjęciowe:

Obiektyw daje ładny plastyczny obrazek, posiada ładny bokeh, niezłe odwzorowanie kolorów, wszystko to i kilka innych rzeczy wpływa na wysoką jakość zdjęć wykonanych przy pomocy tego jasnego obiektywu.

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 200, f/1.8

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 400, f/1.8

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 800, f/1.8

 

Sony NEX-F3 + Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T, ISO 6400, f/1.8

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

2 thoughts on “Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T – Test obiektywu

  1. Bardzo chciałbym przetestować ten obiektyw w moim aparacie. Jestem ciekaw jak bardzo profesjonalne byłyby zdjęcia biznesowe i zdjęcia korporacyjne wykonane tym aparatem. Jeśli zmienię w przyszłości sprzęt to pokuszę się o realizację fotografii biznesowej z użyciem tego obiektywu.

  2. Pingback: Test aparatu: Sony NEX-F3 | FOTOINFORMATOR – Fotoreportaże, reportaże filmowe