Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T – Test obiektywu

Podsumowanie:

Obiektyw Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T to dobrej klasy sprzęt, wykonany jest należycie ze stopów aluminium, sprawia wrażenie solidnego, jest mały i poręczny, posiada duży kąt widzenia z bardzo jasnym stałym światłem na poziomie f/1.8 które to przyda się podczas filmowania i wykonywania zdjęć. Obiektyw z tego co wiem nie jest odporny na złe warunki atmosferyczne a szkoda, nie posiada też pierścienia zmiany przysłony oraz skali odległości, jest tutaj dostępny tylko pierścień ustawiania ostrości który mógłby chodzić ciut ciężej. Obiektyw miał problemy ze współpracą z aparatem Sony NEX-F3, prawdopodobnie jest to wina aparatu który nie jest dostosowany do współpracy z tak wysokiej klasy obiektywem albo powód może być bardziej prozaiczny, np. taki jak wada testowanego egzemplarza aparatu ponieważ przy f/1.8 jak już pisałem w teście są problemy z ustawieniem ostrości, nalegam aby przed kupnem tego obiektywu do swojego NEXA albo przed kupnem NEXA i potem obiektywu sprawdzać, sprawdzać działanie bo koszta nie są małe. Szybkość AF, celność znajdują się na bardzo dobrym poziomie, znikoma dystorsja i małe aberracje także wpływają na dobrą ocenę tego szkła.
Obiektyw Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T to bardzo dobre szkło ale jest zdecydowanie za drogie jak na swoje możliwości, 4000zł to zbyt duża kwota, gdyby obiektyw kosztował poniżej 3 tyś z wolna bym go polecił, w tej chwili każdy z was musi się już poważnie zastanowić nad jego zakupem, bo to dobry sprzęt ale dla tego kogo na niego stać.

 

Plusy:
– Mały, poręczny, lekki
– Jasny jak na tę ogniskową
– Znikoma dystorsja
– Bardzo dobra rozdzielczość na każdej przysłonie
– Wykonanie
– Szybki i cichy AF

Minusy:
– Cena
– Lekkie winietowanie
– Lekka aberracja
– Brak skali odległości i pierścienia zmiany przysłony
– Brak uszczelnień

mozebyc

Jak testujemy? – Opisujemy ogólnie działanie obiektywu podczas testów przede wszystkim w terenie, czyli takich sytuacjach w jakich obiektyw jest głównie wykorzystywany, jakość i wykonanie obudowy, rozdzielczość obrazu, aberracje, dystorsje, bokeh, winietowanie, odblaski, działanie AF, wykonujemy sample zdjęciowe. Każde zdjęcie jest robione w warunkach pozwalających na sprawdzenie w dość dużym stopniu działanie obiektywu.
Sample zdjęciowe są wykonywane zawsze na minimalnym poziomie wyostrzania, z wyłączoną redukcją szumu w miarę możliwości oraz zapisywane są w plikach *RAW, sample wykonywane są na idealnej ekspozycji według światłomierza w testowanym aparacie i bez żadnych retuszy i poprawek parametrów ekspozycji przy pomocy oprogramowania zapisywane do plików *JPG po czym są publikowane.
Sample filmowe są nagrywane w najlepszej możliwej jakości, nie są poddawane wyostrzeniom, retuszom oraz mianom parametrów ekspozycji, po czym są montowane i publikowane. Zdjęcia w *JPG i filmy są w minimalnym stopniu kompresowane nie mającym prawie żadnego wpływy na ich jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

2 thoughts on “Sony E 24 mm f/1.8 ZA Carl Zeiss Sonnar T – Test obiektywu

  1. Bardzo chciałbym przetestować ten obiektyw w moim aparacie. Jestem ciekaw jak bardzo profesjonalne byłyby zdjęcia biznesowe i zdjęcia korporacyjne wykonane tym aparatem. Jeśli zmienię w przyszłości sprzęt to pokuszę się o realizację fotografii biznesowej z użyciem tego obiektywu.

  2. Pingback: Test aparatu: Sony NEX-F3 | FOTOINFORMATOR – Fotoreportaże, reportaże filmowe