World Press Photo of the Year 2014

W dniu 12.02.2015 ogłoszono laureatów międzynarodowego konkursu World Press Photo. Tegoroczny konkurs był już  58 edycją tego najbardziej prestiżowego konkursu dla zawodowych fotografów. Decyzją jury konkursu pod przewodnictwem Michela McNally tytuł World Press Photo of the Year 2014 otrzymał duński fotograf Mads Nissen za zdjęcie przedstawiające Jona i Alexa podczas intymnej chwili. Zdjęcie rosyjskiej pary gejowskiej zostało zrobione w Sankt Petersburgu i jest częścią większego projektu realizowanego przez Nissena pod nazwą “Homofobia w Rosji“. Życie w Rosji dla lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) staje się coraz trudniejsze. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, są ofiarami molestowania, a nawet brutalnych ataków z wynikających z nienawiści konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych. Nissen jest fotografem duńskiego dziennika Politiken i reprezentuje agencje Scanpix / Panos Pictures. Mads Nissen otrzyma od organizatorów konkursu nagrodę w postaci 10 tysięcy euro oraz profesjonalny aparat i osprzęt fotograficzny marki Canon ufundowany przez producenta. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się  w Amsterdamie w dniach 24-25 kwietnia.

Mads Nissen, Denmark, Scanpix/Panos Pictures

Mads Nissen, Dania, Scanpix/Panos Pictures

Pozostałe nagrodzone prace:

Pierwsze miejsce w kategorii “Portret”, pojedyncze zdjęcie – Raphaela Rosella, Australia, Oculi

Laurinda w swoje fioletowej sukience czeka na autobus, który zabierze ją do szkółki niedzielnej. Dziewczyna, jak wiele innych młodych kobiet, pochodzi  z odizolowanych społecznie środowisk w Australii, które borykają się z ubóstwem i rasizmem.

Raphaela Rosella, Australia, Oculi

Raphaela Rosella, Australia, Oculi

Drugie miejsce w kategorii “Życie codzienne”, pojedyncze zdjęcie – Åsa Sjöström, Szwecja.

Igor rozdaje czekoladki kolegom, świętując w ten sposób swoje dziewiąte urodziny. Matka Igora w poszukiwaniu pracy zabrała go i jego brata bliźniaka do Moskwy, gdy mieli 2 lata. Wkrótce po przyjeździe matka zmarła. Chłopcy nie mają ojca. Są jednymi z tysięcy dzieci wychowujących się na mołdawskiej wsi bez rodziców.

Åsa Sjöström, Szwecja, Moment Agency / INSTITUTE for Socionomen / UNICEF

Åsa Sjöström, Szwecja, Moment Agency / INSTITUTE for Socionomen / UNICEF

Drugie miejsce w kategorii “Życie codzienne”, cykl zdjęć – Sarker Protick, Bangladesz.

W nostalgicznym cyklu zdjęć autor przedstawił życie swoich dziadków od wspólnego dzielenia codziennych trudów i szczęścia aż do samotności dziadka po śmierci żony.

Sarker Protick, Bangladesz

Sarker Protick, Bangladesz

Pierwsze miejsce w kategorii “Wydarzenia”, pojedyncze zdjęcie – Sergei Ilnitsky, Rosja.

Zniszczone przedmioty leżą w kuchni w centrum Doniecka. Zwykli robotnicy, górnicy, nauczyciele, emeryci i renciści, dzieci i osoby starsze kobiety i mężczyźni są w samym środku konfliktu we wschodniej Ukrainie. W dniu wykonania zdjęcia zginęły  trzy osoby a 10 zostało rannych w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

Sergei Ilnitsky, Rosja, European Pressphoto Agency

Sergei Ilnitsky, Rosja, European Pressphoto Agency

Drugie miejsce w kategorii “Współczesne problemy”, cykl zdjęć – Ronghui Chen, Chiny

Wei, 19-letni chiński robotnik z fabryki ozdób świątecznych. Chłopak ma na sobie maskę i czapkę w celu ochrony przed unoszącym się w powietrzu czerwonym proszkiem stosowanym jako barwnik.

Chiny. Fot. Ronghui Chen, Chiny, City Express

Chiny. Fot. Ronghui Chen, Chiny, City Express

Drugie miejsce w kategorii “Sport”, pojedyncze zdjęcie – Al Bello, USA.

Odell Beckham z New York Giants w meczu przeciwko Dallas Cowboys rozgrywanym na MetLife Stadium.

Fot. Al Bello, USA, Getty Images

Fot. Al Bello, USA, Getty Images

Trzecie miejsce w kategorii “Portret”, cykl zdjęć – Paolo Verzone, Włochy.

Kadetka z Akademii Wojskowej Koninklijke. Zdjęcie pochodzi z cyklu przedstawiającego portrety kadetów najważniejszych europejskich uczelni wojskowych.

Fot. Paolo Verzone, Włochy, Agence Vu

Fot. Paolo Verzone, Włochy, Agence Vu

Pierwsze miejsce w kategorii “Przyroda”, cykl zdjęć – Anand Varma, USA.

Zdjęcie mrówki opanowanej przez pasożytniczego grzyba, który w zadziwiający sposób kontroluje jej ciało zmuszając ją do opuszczenia swojego naturalnego środowiska do innego, odpowiedniego dla cyklu rozrodczego pasożyta.

Fot. Anand Varma, USA, dla National Geographic Magazine

Fot. Anand Varma, USA, dla National Geographic Magazine

Trzecie miejsce w kategorii “Współczesne problemy”, cykl zdjęć – Tomas van Houtryve, Belgia.

Uczniowie na boisku szkolnym widziani z lotu ptaka. Od 2004 roku w wyniku ataków amerykańskich bezzałogowych samolotów zaginęło kilka tysięcy osób.  Amand Varma podróżował po Stanach Zjednoczonych i przy pomocy latającego drona z zamocowanym aparatem fotograficznym fotografował sytuacje podobne do tych opisanych w relacjach z ataków bezzałogowych samolotów na terenie Jemenu i Pakistanu: wesela, pogrzeby, grupy modlących się ludzi.

Tomas van Houtryve, Belgia, VII dla Harper’s Magazine

Tomas van Houtryve, Belgia, VII dla Harper’s Magazine

Drugie miejsce w kategorii “Przyroda”, pojedyncze zdjęcie – Ami Vitale, USA

Grupa młodych wojowników z plemienia Samburu po raz pierwszy w życiu ma kontakt z nosorożcem. Zdjęcie porusza problematykę kłusownictwa w Kenii w odniesieniu do rdzennych mieszkańców tego kraju, którzy w zdecydowanej większości nigdy nie mieli okazji widzieć dzikich zwierząt zamieszkujących ich kraj. Autor zdjęcia chce zwrócić uwagę świata, że bardzo dużo się mówi o zwalczaniu kłusownictwa przez świetnie uzbrojonych strażników przyrody. Natomiast zdecydowanie za mało się mówi o znaczeniu rdzennych mieszkańców w zwalczaniu tego problemu a właśnie zaangażowanie lokalnych społeczności do walki z kłusownictwem jest kluczem do sukcesu.

Ami Vitale, USA, National Geographic

Ami Vitale, USA, National Geographic

 Pierwsze miejsce w kategorii “Projekt długoplanowy” – Darcy Padilla, USA

Miłość rodzinna 1993-2014 – Julie.

Autorka fotografuje Julie od 1993 roku kiedy spotkała ją po raz pierwszy w holu hotelu Ambassador. Kiedy się spotkały Julie miała 18 lat, była bosa a na rękach miała 8 dniowego niemowlaka. Mieszkała w biednej dzielnicy San Francisco. Jej pokój był pełen ubrań, popielniczek i śmieci. Mieszkała z Jackiem, ojcem jej pierwszego dziecka Rachel, który zaraził ją AIDS. Jej pierwsze wspomnienia z dzieciństwa to upijanie się matki oraz wykorzystywanie seksualnie przez ojczyma. Julie uciekła z domu w wieku 14 lat a rok później została narkomanką. Od czasu spotkania przez następne 21 lat Darcy fotografowała Julie Baird i jej rodzinę. Rejestrowała jej historię życia na które składają się: ubóstwo, AIDS, narkotyki, tułaczka po wielu domach, narodziny oraz śmierć.

Darcy Padilla, USA, Agence Vu

Darcy Padilla, USA, Agence Vu

Pierwsze miejsce w kategorii “Wydarzenia”, cykl zdjęć – Pete Muller, USA

Personel medyczny  prowadzi do izolatki mężczyznę zarażonego wirusem Ebola. Wcześniej mężczyzna uciekł z izolatki i próbował wydostać się z terenu kompleksu medycznego. Kilka dni po  zrobieniu tego zdjęcia mężczyzna niestety zmarł.

Pete Muller, USA, Prime for National Geographic / The Washington Post

Pete Muller, USA, Prime for National Geographic / The Washington Post

Drugie miejsce w kategorii “Wydarzenia”, pojedyncze zdjęcie – Massimo Sestini, Italy.

Grupa uchodźców podjętych z łodzi przez fregatę włoskiej marynarki wojennej 20 mil na północ od Libii. Po tragicznych utonięciach setek mężczyzn, kobiet i dzieci w 2013 u wybrzeży Sycylii i Malty rząd włoski uruchomił kampanie “Mare Nostrum”  w ramach której flota włoska ratuje uchodźców na morzu. Tylko w 2014 roku uratowano i przewieziono do Włoch 170tyś osób.

Operation Mare Nostrum

Massimo Sestini, Italy

Drugie miejsce w kategorii “Wydarzenia lokalne”, cykl zdjęć – Jérôme Sessini, Francja.

Protestujący na Majdanie domaga się pomocy lekarskiej dla postrzelonego towarzysza.

Jérôme Sessini, Francja, Magnum Photos dla De Standaard

Jérôme Sessini, Francja, Magnum Photos dla De Standaard

Pierwsze miejsce w kategorii “Sport”, pojedyncze zdjęcie – Bao Tailiang, Chiny.

Lionel Messi  przy pucharze przeznaczonym  dla drużyny niemieckiej, zdobywców tytułu Mistrzów Świata w piłce nożnej. Drużyna Messiego przegrała z Niemcami 1-0, po bramce Mario Götze w dogrywce.

Bao Tailiang, Chiny, Chengdu Economic Daily

Bao Tailiang, Chiny, Chengdu Economic Daily

Drugie miejsce w kategorii “Wydarzenia”, cykl zdjęć – Glenna Gordon, USA.

Mundurki szkolne trzech nigeryjskich dziewczynek, które były w grupie 300 dziewczynek porwanych 14 kwietnia 2014 z internatu szkolnego przez terrorystyczne ugrupowanie Boko Haram.

Glenna Gordon, USA

Glenna Gordon, USA

Pierwsze miejsce w kategorii “Wydarzenia lokalne”, zdjęcie pojedyncze – Bulent Kilic, Turcja, Agence France-Presse.

Młoda dziewczyna raniona podczas zamieszek jakie wybuchły w stolicy Turcji Ankarze po pogrzebie 15letniego Berkina Elvan. Chłopiec zmarł w wyniku obrażeń poniesionych podczas antyrządowych protestów.

Bulent Kilic, Turcja, Agence France-Presse

Bulent Kilic, Turcja, Agence France-Presse

Pierwsze miejsce w kategorii “Przyroda” , pojedyncze zdjęcie – Yongzhi Chu, Chiny

Małpa kuląca się ze strachu przed trenerem uczącym ją sztuczek cyrkowych.

Yongzhi Chu, Chiny

Yongzhi Chu, Chiny

Więcej informacji i cała galeria jest dostępna od adresem: http://www.worldpressphoto.org/awards/2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*